Dlaczego wapń jest taki ważny?

Reklama

Zanim jednak dowiemy się, co powinniśmy jeść, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wapnia, sprawdźmy, dlaczego jest on tak istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Niektórzy uważają, że o dostarczenie organizmowi wapnia należy troszczyć się tylko w dzieciństwie. Nic bardziej mylnego. Pierwiastek ten jest nam potrzebny nieustannie.

Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Im więcej nasz organizm otrzyma tego pierwiastka w dzieciństwie i młodości, tym silniejsze będą nasze kości. Dlatego też w codziennym jadłospisie dziecka nie może zabraknąć produktów bogatych w wapń. Zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy pojawia się znów po 50. roku życia. Kiedy się starzejemy, systematycznie ubywa nam masy kostnej. W efekcie osoba w podeszłym wieku jest bardziej narażona na złamania oraz zachorowanie na osteoporozę (więcej informacji o osteoporozie można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/osteoporoza-podstawowe-informacje).

Wapń wykorzystywany jest również w procesie przemiany materii (dowiedz się, jak poprawić przemianę materii: https://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-przemiane-materii). Umożliwia też prawidłowe krzepnięcie krwi i zapewnia dobrą kurczliwość mięśni. Ponadto wapń działa przeciwalergicznie (najprostszym sposobem na pozbycie się skutków alergii jest wypicie wody z rozpuszczoną tabletką wapnia), przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Reklama

Źródła wapnia w pożywieniu

Bogate źródło wapnia to mleko i produkty mleczne, np. jogurt, maślanka, sery (szczególnie parmezan). Warto je spożywać również ze względu na to, że pierwiastek ten lepiej wchłania się z nabiału niż z jakichkolwiek innych produktów.

Jeśli chcemy wzbogacić dietę dziecka o produkty bogate w wapń, to zapewne najłatwiej będzie nam namówić malucha na produkty mleczne. Samodzielnie przyrządzony jogurt owocowy czy koktajl na pewno posmakuje dziecku, a jednocześnie bardzo dobrze wpłynie na jego rozwój.

Wapń możemy znaleźć też w owocach (figi, banany, morele), warzywach (brokuły, pietruszka, jarmuż), pełnoziarnistym pieczywie, orzechach (laskowe, brazylijskie, migdały), soi, tofu oraz jogurtach sojowych, płatkach owsianych, sezamie (najlepiej niełuskanym) oraz... czekoladzie mlecznej.

Reklama

Aby uzupełnić niedobór wapnia, warto częściej sięgać po wodę mineralną. Wiele z nich zawiera sporą dawkę tego pierwiastka.

Czego unikać przy niedoborze wapnia?

Spożywanie produktów bogatych w wapń to nie wszystko. Bardzo ważne jest to, by unikać żywności, która hamuje jego wchłanianie. Jeśli cierpimy na niedobór wapnia, powinniśmy wyeliminować ze swojej diety produkty, które zawierają szczawiany (znajdziemy je w rabarbarze, szpinaku, boćwinie), fityniany (zawarte np. w warzywach strączkowych), fosforany, solaninę (ziemniaki, bakłażany, papryka). Zbyt duża ilość tłuszczu i białka również nie służy lepszej wchłanialności tego pierwiastka. Oprócz tego należy ograniczyć palenie papierosów, picie alkoholu, kawy (kofeina ma zdolność wypłukiwania wapnia z kości), herbaty oraz zaprzestać spożywania wysoko przetworzonej żywności.

Na koniec warto przypomnieć, ile zarówno dorosła osoba, jak i dziecko potrzebują wapnia w ciągu dnia. Dzienne spożycie tego pierwiastka przez osoby dorosłe powinno wynosić ok. 1000 mg (po 50. roku życia 1500 mg). Wskazane jest, by maluchy (1-3 lat) przyjmowały 500 mg wapnia, dzieci w wieku 4-8 lat – 800 mg, zaś młode osoby w przedziale wiekowym 9-18 lat – 1500 mg.