Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii odkryli, że wyciąg z zielonej herbaty korzystnie wpływa na wydajność połączeń między poszczególnymi regionami mózgu. W efekcie poprawia zdolności poznawcze, a nawet może je leczyć w przypadku demencji lub innych chorób psychicznych.

Reklama

Aby dojść do tych wniosków, uczeni przeprowadzili eksperyment z udziałem zdrowych wolontariuszy, których podzielili na dwie grupy. Uczestnicy jednej grupy spożywali napój zawierający ekstrakt z zielonej herbaty, a drugiej - zwykły napój. Następnie rozwiązywali zadania pamięciowe i podczas nich poddawani byli badaniu rezonansem magnetycznym, który analizował aktywność mózgu.

Osoby, które piły napój z ekstraktem z zielonej herbaty, szybciej rozwiązywały zadania i miały lepsze wyniki w porównaniu z kolegami z grupy kontrolnej. U nich również rezonans magnetyczny zarejestrował lepszą łączność pomiędzy ciemieniową i czołową częścią kory mózgowej.

Jak przyznał autor badania, prof. Borgwardt: Zielona herbata zwiększa krótkoterminową plastyczność synaptyczną mózgu. To sprzyja leczeniu zaburzeń poznawczych w niektórych schorzeniach neuropsychiatrycznych, np. demencji. Daje nadzieje na nową terapię w przypadku utraty pamięci.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Psychopharmacology".