Naukowcy z University of British Columbia w Kanadzie przeprowadzili trwające sześć miesięcy badanie z udziałem 86 kobiet w wieku 70-80 lat. Wolontariuszki miały problemy z pamięcią i były w grupie ryzyka rozwoju demencji. Wszystkim zaproponowano ćwiczenia, ale w trzech różnych grupach. Jedne panie miały trening aerobowy (długotrwałe, jednostajne i angażujące duże grupy mięśni), inne wzmacniały mięśnie i np. robiły przysiady, a uczestniczki ostatniej grupy wykonywały ćwiczenia poprawiające równowagę (grupa kontrolna). W sumie na aktywność fizyczną wszystkie kobiety poświęcały przynajmniej dwie godziny w tygodniu. Panie z pierwszej grupy między innymi chodziły na energiczne spacery. Okazało się, że ta forma ruchu działała najkorzystniej na mózg.

Reklama

W efekcie u wolontariuszek wykonujących ćwiczenia aerobowe zaobserwowano korzystne zmiany w budowie mózgu – zwiększył się hipokamp – obszar mózgu odpowiedzialny między innymi za pamięć i procesy poznawcze. Panie łatwiej przyswajały nowe wiadomości. Według autorów badania zmalało u nich również ryzyko demencji.

Kanadyjscy naukowcy podkreślają na łamach "British Journal of Sports Medicine", że na podjęcie regularnej aktywności nigdy nie jest za późno. Dotyczy to wszystkich, nawet osób, które przez wiele lat prowadziły kanapowy styl życia. Warto zaangażować się w sport, bo - jak podkreśla dr Laura Phipps z Alzheimer Research UK: Jest coraz więcej dowodów na to, że gdy się starzejemy, regularne ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać mózg w świetnej kondycji.

Jak więc powinny ćwiczyć osoby w podeszłym wieku? - Wysiłek fizyczny powinien być wysiłkiem aerobowym, więc idealną i bezpieczną formą aktywności ruchowej jest intensywny marsz z prędkością ok. 100 kroków/minutę. W trakcie wysiłku ważna jest kontrola tętna (tętno treningowe najłatwiej obliczyć ze wzoru: 220 - wiek i z tego 80%) przy dystansie co najmniej 15 km tygodniowo. Ważne jest to, że w trakcie tej aktywności dochodzi do obciążania wzdłuż osi długiej kości, co zabezpiecza przed ucieczką wapnia z kości (profilaktyka złamań patologicznych wieku starczego) - tłumaczy dr Piotr Dominiak, specjalista fizjoterapii, ekspert portalu abcZdrowie.pl.

Można też ćwiczyć w domu. - Wiele osób starszych, zdając sobie sprawę z dobroczynnego wpływu aktywności ruchowej na organizm człowieka, wykonuje ćwiczenia w domu. Tu ważne jest, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów zamachowych kończyn i kręceń głową, a w pozycji leżącej unikać długich dźwigni, np. unoszenia prostych nóg od podłoża, ze względu na przeciążenia - dodaje dr Piotr Dominiak.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>