Sok z arbuza od lat cieszy się dobrą sławą wśród osób uprawiających sport. Teraz naukowcy znaleźli dowody na to, jak ten owocowy napój działa.

Reklama

Jak wynika z ustaleń naukowców z Technical University of Cartagena w Hiszpanii, picie soku z arbuza przed treningiem pomaga szybko zregenerować siły i zapobiec zakwasom. Na łamach "Journal of Agricultural and Food Chemistry" dowodzą, że siłą arbuza jest duża zawartość L-cytruliny - aminokwasu, który wpływa na wzrost wytrzymałości mięśni.

Działanie arbuza sprawdzano w badaniu z udziałem zawodników, których przed treningami spożywali sok z arbuza albo placebo. Okazało się, że sok z arbuza dobrze wpływa na częstotliwość akcji serca, a dobę po ćwiczeniach zmniejsza bolesność mięśni.

- Sok z arbuza jest doskonałym napojem dla sportowców, którzy chcą poprawić swoje wyniki sportowe - twierdzą autorzy badania. Przede wszystkim dlatego że wspiera syntezę tlenku azotu i przyspiesza regenerację powysiłkową oraz zwiększa transport glukozy w mięśniach szkieletowych.

Wcześniejsze badania wykazały, że codzienne spożywanie arbuza pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>