Doktor Caroline Apovian, kierownik oddziału dietetyki i odchudzania w Boston Medical Centre pracowała nad dietą Overnight Diet ponad 25 lat. Zapytana, co jest wyjątkowego w tej diecie to fakt, że chroni ona mięśnie, w czasie, kiedy znacznie ograniczamy ilość spożywanego jedzenia i obniża poziom produkcji insuliny.

Reklama

Specjalistka podkreśla, jak ważne jest dbanie o to, aby dieta nie powodowała uszczerbku na mięśniach - im więcej mamy masy mięśniowej, tym szybciej działa nasz metabolizm i szybciej spalamy tłuszcz.

- Tracąc na wadze, często również osłabiamy nasze mięśnie, przez co spada również nasz metabolizm. To jeden z głównych powodów, dla których większość diet nie działa - przyznaje dr Apovian.

Overnight Diet podzielona jest na dwa etapy. Przez sześć dni w tygodniu stosujemy zbilansowaną dietę, jeden dzień w tygodniu, który sami wybieramy, to dzień, kiedy stałe pokarmy zastępujemy proteinowymi koktajlami. Musimy pamiętać, że do końca stosowania diety, musi to być ten sam dzień.

Picie koktajli ma nie tylko działanie oczyszczające, ale również ma powodować obniżenie produkcji insuliny, która sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie jej produkcji powoduje, że więcej tłuszczu zamienia się na energię. Co, jak zapewnia autorka, czyni tę dietę skuteczną.

Proteinowe koktajle możemy przygotować własnoręcznie, pamiętając, aby w ich składzie znalazł się składnik o wysokiej zawartości protein, może to być jogurt grecki, proteiny w proszku. Do koktajlu dodajemy chude mleko, wodę lub mleczko kokosowe i dwa-trzy wybrane owoce (np. borówki, winogrona, mango, ananasa, jabłko, banana, kiwi) lub warzywa.

W trakcie sześciu pozostałych dni stosujemy zbilansowaną dietę bogatą w jaja, mięso i ryby, które mają za zadanie odżywić nasze mięśnie. Specjalistka dopuszcza również niewielkie spożycie pełnoziarnistego chleba, brązowego ryżu czy płatków owsianych.

Po tygodniu stosowania diety powtarzamy ten sam proces, aż do czasu uzyskania smukłej sylwetki. Można powiedzieć, że dieta stanowi połączenie dwóch diet - elementów z diety proteinowej i programu dietetycznego 5:2, który już zyskał uznanie na świecie i niedługo zapewne znajdzie swoich miłośników w Polsce.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>