Dobre tłuszcze, to najlepsza pożywka dla naszego mózgu - przekonuje dietetyczka Gillian McKeith. Niestety bezmyślne diety i obsesyjne liczenie kalorii powodują, że często rezygnujemy ze zdrowych pokarmów, które doskonale odżywiają "szare komórki".

Reklama

Czytaj także: Te owoce chronią przed chorobą mózgu >>>

Bogatym źródłem dobrych tłuszczów, obok ryb i orzechów, jest również awokado. Dietetyczka Gillian McKeith podkreśla, że jest to doskonały substytut masła i świetna przekąska.

Zawartość nienasyconych tłuszczów w awokado sprawia, że polecane jest ono osobom chorującym na miażdżycę, nadciśnienie. W 2000 r. na Międzynarodowym Kongresie Chemicznym w Honolulu, dr H. Kawagiszi z japońskiego Uniwersytetu Szizuoka przedstawił zachęcające wyniki oddziaływania awokado na wątrobę porażoną wirusem HCV i wirusowym zapaleniem wątroby.

Awokado ma jednak jedną wadę, jest bardzo kaloryczne - 100 gram owocu ma 221 kalorii. Powoduje to, że awokado jest często wykluczane z diety.

Wiele kobiet nie uwzględnia awokado w swojej diecie. Przekonują, że ma ono zbyt wiele kalorii i jest zbyt tuczące. Często, kiedy na przekąskę proponuje paniom awokado, krzyczą "czy ty wiesz ile to ma kalorii, chcesz żebym była gruba" - opowiada McKeith.

Jeśli chcemy dodatkowo odżywić nasz mózg, dietetyczka proponuje również sięgnąć po napar z miłorzębu, a jako dodatek do potraw stosować granulowaną lecytynę.

Można ją kupić w sklepie ze zdrową żywnością i stosować, jako dodatek do sałatek, czy owsianki - zachęca specjalistka.

Jak to bywa w przypadku diety, jej nieodłącznym kompanem jest trening, w przypadku mózgu jego również nie może zabraknąć. Zachęcam wszystkich do rozrywek, które trenują nasz umysł i pobudzają jego aktywność np. rozwiązywanie krzyżówek. Traktujmy nasz mózg jak mięsień, który można trenować i podtrzymać jego witalność - dodaje McKeith.

Reklama