Przyrost wagi w czasie ciąży to coś naturalnego. Dzięki zapasom tłuszczu gromadzonym przez organizm płód rozwija się prawidłowo, a matka nie podupada na zdrowiu. Problemy mogą jednak zacząć się już po narodzinach dziecka.

Reklama

Jak wynika z badań prowadzonych przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, kobiety, które nie wróciły do swej wagi sprzed ciąży, były aż trzy razy bardziej narażone na chorobliwą otyłość, a co za tym idzie, na zachorowanie na miażdżycę, schorzenia serca, a nawet na udary mózgu.

Uczeni przebadali ponad 3,8 tys. kobiet i opracowali bezpieczne dla zdrowia przedziały, o jakie kobieta w ciąży może się „zaokrąglić”, by potem nie znaleźć się w grupie zagrożonej otyłością.

Dla przyszłych mam, których waga wcześniej znajdowała się w normie lub poniżej normy (mierzonej wskaźnikiem BMI), dopuszczalnym dla organizmu zakresem było 12,5-16 kg więcej w czasie ciąży, dla kobiet z nadwagą: 7-11,5 kg, a dla otyłych: 5-9 kg. Praktyka pokazywała jednak, że przeciętnie kobiety przybierały więcej na wadze.

Wyniki tych badań opublikowano w magazynie „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Naukowcy ostrzegają i zalecają – monitorowanie wagi w czasie ciąży i w razie konieczności zmiana diety pod okiem lekarza pozwoli na uniknięcie w przyszłości poważnych kłopotów ze zdrowiem.