Eksperymenty nuklearne i wypadki, takie jak na przykład awaria elektrowni atomowej w Czarnobylu, mają większy wpływ na ludzi niż do tej pory sądziliśmy. Jak dowodzą niemieccy naukowcy z Helmholtz Zentrum w Monachium, podwyższony poziom radioaktywności ma wpływ na proporcje płciowe.

Reklama

Badacze przeanalizowali dane statystyczne z poszczególnych państw i zaobserwowali zaburzenie w rozkładzie liczby chłopców i dziewczynek w USA i Europie Zachodniej w latach 50. i 60. Okazało się, że w tym czasie przychodziło na świat więcej chłopców niż dziewczynek.

Zdaniem niemieckich uczonych, przyczyną tego zjawiska był opadający na tym obszarze radioaktywny pył pochodzący z prób nuklearnych. Kres im położył dopiero "Traktat o częściowym zakazie prób z bronią jądrową" z 1963 roku.

Naukowcy przekonują, że związek zaburzeń w proporcjach narodzin z podwyższonym promieniowaniem nie jest zbiegiem okoliczności. Jako dowód podają dane z 1987 roku, zarejestrowane po awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wówczas na terenie całej Europy, nad którą przeszła radioaktywna chmura, narodziło się więcej chłopców niż dziewczynek.

Zobacz także: Data pierwszej miesiączki matki ma wpływ na płeć dziecka >>>