Najnowsze doniesienia, którymi badacze z Wellcome Trust Centre for Human Genetics na Uniwersytecie w Oksfordzie, dzielą się na łamach „British Journal of Psychiatry”, nie są pomyślne dla osób, które powitały świat wiosną. Po przeanalizowaniu danych 1293 osób chorych na anoreksję okazało się, że zdecydowana większość pacjentów urodziła się w między marcem a czerwcem.

Reklama

Jaki wpływ może mieć data urodzenia na późniejsze zachorowanie na anoreksję? Otóż naukowcy widzą tu kilka odpowiedzialnych za tę zależność czynników. Przede wszystkim temperatura, ilość światła słonecznego wpływająca m.in. na wytwarzanie przez organizm witaminy D. Niebagatelne znaczenie odgrywa również wiosenna dieta matki oraz infekcje, na jakie w tym okresie jest narażona i które przechodziła.

Naukowcy prowadzący badania nie są zdziwieni ich wynikami, skoro już wcześniej zdiagnozowano większą częstotliwość występowania chorób natury psychicznej u osób urodzonych wiosną. Teraz jednak chcą bliżej przyjrzeć się konkretnym czynnikom odpowiadającym za zwiększone ryzyko wystąpienia anoreksji. Ich kolejne obserwacje mogłyby bowiem pomóc w zapobieganiu tej groźnej cywilizacyjnej choroby.