Japońscy oraz duńscy naukowcy z Instytutu Zdrowia w Hyogo udowodnili, że kobiety, które wcześnie dojrzały, częściej rodzą córki niż synów. Według badaczy na tę zależność wpływa wyższy poziom żeńskiego hormonu estradiolu – u kobiet, które miały pierwszą miesiączkę przed 12. rokiem życia. (Wysoki poziom estradiolu może prowadzić do poronień męskich płodów).

Reklama

Badania przeprowadzono na grupie ponad 10 tysięcy kobiet i ich pociechach (w sumie 21208 dzieci). Te z uczestniczek badań, które dojrzały w wieku 10 lat rzadziej rodziły chłopców (46 procent z nich). Natomiast te, które po raz pierwszy miesiączkowały w okresie od 12. do 14. roku życia równie często miały córki, jak i synów. A kobiety, u których pierwsze krwawienie wystąpiło w wieku 14 lat i później częściej rodziły chłopców (53 procent z nich).

Wynik badań jest interesujący, a tak naprawdę nie on był celem poszukiwań naukowców. Akademicy sprawdzali, czy wczesna miesiączka stanowi czynnik ryzyka dla raka piersi i jajnika oraz ma związek z podwyższonym wskaźnikiem spontanicznych poronień.