AI wykryje cukrzycę w twoim głosie

Sztuczna inteligencja coraz mocniej zaznacza swoją obecność w naszym codziennym życiu. Jest z powodzeniem wykorzystywana w medycynie. Teraz kolejnych dowodów na jej pozytywne działanie dostarczyli naukowcy z Kanady. Stworzyli model AI, który wykorzystując próbkę głosu trwającą od sześciu do 10 sekund oraz dane osobowe, jak wiek, płeć, wzrost i waga, jest w stanie ocenić, czy ktoś ma cukrzycę z niemal 90 proc. dokładnością. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Mayo Clinic Proceedings: Digital Health.

Reklama

W badaniu przeprowadzonym przez Klick Labs udział wzięło 267 osób, 28 proc. z nich miała już diagnozowaną cukrzycę typu 2. Każdy z uczestników został poproszony o nagrywanie odpowiedniej frazy na swoim telefonie sześć razy dziennie przez dwa tygodnie. Następnie zespół badaczy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przeanalizował ponad 18 tys. próbek w poszukiwaniu różnic w brzmieniu głosu między osobami chorymi na cukrzycę i osobami bez cukrzycy.

Reklama

Skupili się na 14 elementach akustycznych, cztery z nich (niedostrzegalne dla ludzkiego ucha) okazały się przydatne w tej ocenie, to m.in. "standardowe odchylenie od tonu" czy "zmiana ilorazu zaburzeń o 11-punktowej amplitudzie".

Trafność diagnozy wyniosła 89 proc. wśród kobiet i 86 proc. w przypadku mężczyzn.

Szybsza diagnoza choroby

Reklama

Nasze badania wykazały znaczne różnice w głosie między osobami chorymi na cukrzycę typu 2 i bez niej – ocenia Jaycee Kaufman, jedna z autorek badań. Jej zdaniem sztuczna inteligencja może zmienić sposób badań przesiewowych w kierunku cukrzycy.

Obecnie, aby wykryć stan przedcukrzycowy lub cukrzycę typu 2, wykonuje się badanie poziomu glukozy we krwi na czczo oraz po wykonaniu testu doustnego obciążenia glukozą OGTT, pomocna też może być ocena poziomu hemoglobiny glikowanej i badanie moczu. Badania te wymagają wizyty w gabinecie lekarskim. - Stosowane aktualnie metody wykrywania mogą wymagać dużo czasu, podróżowania i pieniędzy. Technologia głosowa może całkowicie usunąć te bariery – zauważa Kaufman

Zdaniem naukowców ta nowatorska technologia może też pomóc w diagnozie stanu przedcukrzycowego i nadciśnienia.

Cukrzyca typu 2 - objawy

Cukrzyca typu 2 (nieinsulinozależna, cukrzyca dorosłych) to choroba przewlekła, najczęściej występujący typ cukrzycy, obejmuje 90 proc. przypadków. Polega na niedostatecznym wydzielaniu insuliny przez trzustkę lub oporności na działanie insuliny. Jednym z najpoważniejszych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy jest otyłość.

Cukrzyca typu 2 najczęściej rozwija się osób po ukończeniu 30. roku życia. Przez długi czas nie daje żadnych objawów lub są one bagatelizowane. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

 • nadmierne pragnienie,
 • częste oddawanie moczu,
 • utrata masy ciała,
 • zmęczenie,
 • senność,
 • zburzenia widzenia,
 • trudniejsze gojenie się ran,
 • zmiany na skórze, swędzenie,
 • większa skłonność do infekcji,
 • drętwienie lub mrowienie kończyn,
 • problemy z dziąsłami i zębami.