Najwięcej, bo aż ok. 90 proc. chorych zmaga się z cukrzycą typu 2. W większości przypadków pojawia się ona u osób, które źle się odżywiają, cierpią na otyłość i nie uprawiają żadnego sportu. Diabetolodzy są zgodni co do tego, że aby zapobiec pojawieniu się choroby warto prowadzić zdrowy styl życia.

Nawet przejście dwóch przystanków autobusowych do domu czy przejście schodami w prac to jest już pewna aktywność - przypomina Alicja Szewczyk z Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

Specjalistka radzi, że właśnie od zmiany takich niepozornych nawyków warto zacząć zmieniać styl życia.

Także może ten spacer przy wyjściu z autobusu, te 30 minut niech będzie dla nas takim dopingiem, że będziemy o te 10 tys. kroków dalej od cukrzycy, bo będziemy chodzić - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Alicja Szewczyk.

Osoby z tendencją do tycia powinny również zmienić nawyki żywieniowe. Warto jeść mniej wysokoenergetycznych potraw, za to do diety wprowadzić odpowiednie warzywa i owoce. Wskazane są warzywa zielone typu brokuły, kapusta, sałata oraz korzenne czyli np. czosnek, chrzan. Bardzo dobre dla osób z ryzykiem zachorowania na cukrzycę są również truskawki.

Nie potrzeba na to dużych finansów, tylko chęci i pomyślenia o tym, że mogę nie mieć cukrzycy, bo zacznę od dzisiaj chodzić, regularnie się odżywiać, moja rodzina też będzie się regularnie i zdrowo odżywiać - podsumowuje Alicja Szewczyk.

Cukrzyca jest nazywana potocznie cichym zabójcą, bo przez kilka lat może rozwijać się bezobjawowo. Nieleczona wyniszcza organizm i w rezultacie doprowadza do ciężkich powikłań m.in. zawału serca, udaru mózgu, zaćmy, impotencji. W Polsce na cukrzycę choruje już ok. 3 mln osób, z czego tylko milion jest świadoma swojej choroby. Liczba zachorowań wciąż rośnie.