Czerwone wino może być kluczem do lepszego zdrowia dla otyłych pacjentów - donoszą uczeni z Maastricht University w Holandii, o czym informuje "Daily Telegraph". Prowadzone przez naukowców badania kliniczne wykazały, że resweratrol - naturalny składnik skórki czerwonych winogron - wpływa na organizm podobnie jak niskokaloryczna dieta oraz trening wytrzymałościowy.

Reklama

Jak działa czerwone wino? Za sprawą resweratrol obniża metabolizm, przez co organizm potrzebuje mniej pożywienia, aby wygenerować dużo energii. Poza tym ten silny przeciwutleniacz zmniejsza ciśnienie krwi i poziom cukrów we krwi, jak również obniża zawartość tłuszczu w wątrobie.

W efekcie wino poprawia siłę mięśni, pomaga spalić tłuszcz, zmniejsza oporność na insulinę, przez co chroni przed cukrzycą typu 2.

Optymalna dawka resweratrolu na dobę to 150 mg. Aby taką dostarczyć organizmowi, należy wypić około 13 butelek wina (100 mg resweratrolu znajduje się w 6 litrach dobrej jakości czerwonego wina). Dlatego naukowcy polecają przyjmowanie resweratrol w postaci suplementu diety. Natomiast osoby biorące udział w eksperymencie (11 otyłych mężczyzn) otrzymywały resweratrol w zastrzykach.