Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Cukrzycy Dębska opowiadała o cukrzycy gimnazjalistom z Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach. Podkreśliła, że dzieci chore na cukrzycę potrzebują w szkole pomocy dorosłych, np. w ustaleniu dawki insuliny, natomiast młodzieży bardziej potrzebne jest wsparcie rówieśników.

Reklama

Dębska tłumaczyła uczniom, że ich chorzy rówieśnicy muszą np. specjalnie przygotować się do lekcji wf - zmierzyć poziom cukru i ewentualnie zjeść coś słodkiego. Muszą też szybciej sobie radzić ze stresem związanym np. z klasówkami, gdyż stres powoduje wzrost cukru.

Według prelegentki wesprzeć chorych można przede wszystkim pomagając im odnaleźć się w grupie rówieśniczej, by nie musieli kryć się z chorobą. Konieczność samokontroli - badania poziomu cukru i podawaniu sobie insuliny - niesie obawę braku akceptacji, poczucia "bycia gorszym". Edukatorka apelowała do młodych ludzi, by nie robili zbytniego zamieszania, gdy ich kolega będzie musiał np. zbadać sobie poziom cukru podczas lekcji.

Pomóc można także, przypominając koledze o badaniu, reagując, gdy dziwnie się zachowuje, podając mu coś słodkiego w przypadku hipoglikemii, wzywając dorosłych, gdy straci przytomność, informując pomoc medyczną o jego chorobie.Edukatorka ostrzegała, że groźne dla wszystkich używki, są dla diabetyka podwójnie niebezpieczne, m.in. dlatego, że może pod ich wpływem zapomnieć o samokontroli. Nie należy więc namawiać chorych rówieśników na alkohol, narkotyki czy dopalacze. Jeśli diabetyk pije w naszym towarzystwie alkohol, to nie wolno zostawiać go samego, bo nawet po kilkunastu godzinach może u niego wystąpić ciężka hipoglikemia, która grozi śmiercią.

Dębska, której syn od 16 lat choruje na cukrzycę, prowadzi zajęcia na temat choroby dla uczniów i nauczycieli przede wszystkim w szkołach w Wielkopolsce, skąd pochodzi. Wydała też broszurę na ten temat.

"Warto rozmawiać z młodzieżą, po to żeby ta edukacja społeczna była coraz większa. Widzę bardzo dobre przyjęcie tematu. Te dzieciaki być może opowiedzą potem o cukrzycy w domu" - powiedziała PAP.

Uczestniczki szkolenia mówiły po lekcji, że są zaskoczone tym, jak często diabetycy muszą badać sobie poziom cukru. Ich zdaniem zajęcia bardzo wzbogaciły ich wiedzę na temat choroby.

Reklama

We wtorek odbędzie się także spotkanie na temat cukrzycy dla około 40 nauczycieli z różnych placówek pedagogicznych oraz szkolenie dla rady pedagogicznej jednej z kieleckich szkół podstawowych. Współorganizatorem zajęć jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Według Dębskiej ważne jest, aby pedagodzy świadomi byli, czym jest cukrzyca i jak należy z nią postępować, by w razie konieczności potrafili pomóc i wesprzeć chorego ucznia.

Światowego Dzień Cukrzycy wypada 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny - Fredericka Bantinga, laureata Nagrody Nobla.