25 mln na badania nad endometriozą

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy otrzymał 25 mln zł od Agencji Badań Medycznych na "opracowanie szybkiej i minimalnie inwazyjnej metody rozpoznawania endometriozy". Projekt będzie realizowany wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

W badaniu oceniona zostanie wartość kliniczna badań obrazowych (USG, MRI) w połączeniu z dostępnymi na rynku badaniami molekularnymi w grupie kobiet z podejrzeniem endometriozy.

Reklama

Przeprowadzone badania pozwolą na stworzenie algorytmu wczesnego wykrywania endometriozy u pacjentek z objawami klinicznymi. Wiedza na temat istnienia choroby pozwoli pacjentkom na bardziej świadome podejmowanie decyzji odnośnie macierzyństwa (czasu zachodzenia w ciążę, czy zabezpieczenia płodności). Ponadto wczesne rozpoznanie endometriozy umożliwi wdrożenie leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Dodatkowym celem projektu jest poznanie nowych aspektów patofizjologii endometriozy o podłożu immunologicznym oraz genetycznym - czytamy na stronie WIM-PIB.

Projekt potrwa sześć lat

Reklama

Projekt będzie realizowany w latach 2023-2029. Do badań zostanie zaangażowanych 450 kobiet w wieku 16-45 lat zakwalifikowanych do laparoskopii z powodu dolegliwości sugerujących obecność endometriozy.

Badanie zostało zaprojektowane przez specjalistów Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej WIM-PIB oraz Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych WIM-PIB. Pracami pokieruje dr n. med. Monika Szafarowska z KGiGO, koordynatorem naukowym będzie dr n. med. Aneta Ścieżyńska (LOMiTI).

Endometrioza - co to za choroba?

Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety. Endometrium to błona śluzowa, która wyścieła macicę od wewnątrz. Endometrioza polega na rozroście tej tkanki poza jamę macicy.

Choroba objawia się uporczywym nawracającym bólem w okolicy miednicy. Może poważnie uprzykrzać kobiecie funkcjonowanie i utrudniać zajście w ciążę. Trwać może od pierwszej miesiączki do menopauzy.

Choroba jest nieuleczalna, leczenie polega na łagodzeniu objawów farmakologicznie lub operacyjnie

Według Światowej Organizacji Zdrowia endometriozy może doświadczać nawet 15 proc. kobiet. – W Polsce problem endometriozy może dotyczyć nawet do 3 mln kobiet – mówiła Lucyna Jaworska-Wojtas, Prezes Fundacji Pokonać Endometriozę.

Przyczyny powstawania endometriozy nie są do końca znane. Być może jest związana z obfitym miesiączkowaniem, w innych przypadkach w grę mogą wchodzić zaburzenia hormonalne lub immunologiczne.