Jak bezpiecznie pić ocet jabłkowy?

O zaletach octu jabłkowego napisano już wiele. Ma mieć działanie antybakteryjne, obniżać poziom glukozy we krwi i wpływać korzystnie na układ krążenia. Do tego może wspomagać odchudzanie.

Wiele gwiazd, na przykład Kim Kardashian, Victoria Beckham i Jennifer Aniston jest przekonanych, że ocet jabłkowy ma właściwości spalające tłuszcz i pomaga w zachowaniu szczupłej sylwetki.

Reklama

Jednak eksperci ostrzegają, że można go bezpiecznie spożywać tylko w małych ilościach, a domniemane korzyści zdrowotne nie zostały szczegółowo zbadane. Wiadomo jednak, że wypijanie zbyt dużej ilości napoju może spowodować problemy z zębami, mdłości, a nawet wpłynąć na pracę nerek czy wywołać alergię.

Skutki picia octu jabłkowego odczujesz na zębach

Picie zbyt dużej ilości octu jabłkowego źle wpływa na zęby. Dzieje się tak dlatego, że ocet jest substancją bardzo kwaśną. Gdy wypijemy go w formie nierozcieńczonej, może spowodować erozję szkliwa, twardej warstwy ochronnej na zębach, które chronią tkanki pod spodem.

Dlatego ważne jest, aby nie pić octu bezpośrednio, tylko wymieszać jedną lub dwie łyżki stołowe z wodą, lub innym napojem. To rozcieńczenie nie wpłynie na żadne z domniemanych korzyści zdrowotnych, za to zmniejszy ryzyko uszkodzenia szkliwa przez ocet jabłkowy.

Jeśli tak się stanie, to bakterie i osad nazębny mogą przedostać się do bardziej miękkiej tkanki przypominającego kość, która znajduje się pod spodem i spowodować ubytki.

Reklama

Tak stało się w przypadku 15-latki, u której ujawniono próchnicę zębów, spowodowaną codziennym piciem prawie 250 ml nierozcieńczonego octu jabłkowego, by stracić na wadze.

Ocet uszkadza nie tylko zęby. Podrażnia gardło i skórę

Kwasowość octu może nie tylko potencjalnie zaszkodzić zębom, ale również uszkodzić gardło. Mimo że ocet jabłkowy można bezpiecznie pić codziennie w małych ilościach, ale picie ilości większych, czy nakładanie go na skórę może być niebezpieczne.

Niektórzy uważają, że spożywanie octu pomaga zrównoważyć poziom PH w skórze. Jednak według ustaleń naukowców, bezpośrednie zastosowanie na skórę specyfiku spowoduje podrażnienie skóry i oparzenia chemiczne.

Do tego kwas octowy występujący w occie jabłkowym jest częstym źródłem oparzeń gardła u dzieci, które przypadkowo dostaną się do tego płynu.

To nie wszystkie minusy. Powoduje nudności i niestrawność

Oprócz niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej, picie samego octu jabłkowego może powodować problemy z trawieniem. Chodzi o refluks żołądkowy, nudności i opóźniony proces trawienia ze względu na wysoką kwasowość.

Ocet może pomóc w utracie wagi, ale jedno z badań wykazało również, że jego picie nasila niestrawność. W badaniu uczestnicy zgłosili mniejszy apetyt, ale było to głównie spowodowane odczuwaniem mdłości po wypiciu octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy może być niebezpieczny, masz problemy z nerkami

Należy unikać go szczególnie wtedy, jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę nerek. Wynika to z faktu, że twój organizm może również trudności z przetwarzaniem nadmiaru kwasu z octu jabłkowego.

Jego nagromadzenie w organizmie prowadzi do kwasicy metabolicznej i w efekcie pogarsza czynność nerek. Szybkie bicie serca, silne zmęczenie, utrata apetytu, wymioty to objawy kwasicy metabolicznej.

Kwas może spowodować reakcję alergiczną

Octu jabłkowego nie powinny również spożywać osoby z alergią na jabłka lub pektynę, błonnik występujący w owocach.

W efekcie może dojść do reakcji alergicznej, która objawia się obrzękiem warg i powiek, skurczami żołądka, wysypką skórną i uczuciem swędzenia w gardle.

Takie objawy, jak i inne skutki niepożądane wypicia kwasu jabłkowego, należy skonsultować z lekarzem.