• Mężczyzna kaszle
  Z powodu zanieczyszczenia powietrza oraz dymu tytoniowego choroby płuc występują coraz częściej i są już szóstą przyczyną zgonów na świecie – poinformowano podczas spotkania prasowego w Warszawie. Podłożem wielu z tych chorób są alergie.
 • Lekarz ogląda uczulenie
  Obiecujące wyniki przyniosły pierwsze testy kliniczne nowego leku na atopowe zapalenie skóry (AZS). W publikacji w "Science Translational Medicine" wyjaśniono mechanizmy działania tego leku.
 • Odczulanie
  2
  Choć wydaje się, że dla alergików wiosna i lato to najbardziej uciążliwy czas w całym roku, to jednak i jesienią alergie dają o sobie znać. Co pyli latem, a co jesienią? Na czym polega odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa?
 • Atopowe zapalenie skóry
  Atopowe zapalenie skóry u osób dorosłych jest najtrudniejsze w leczeniu. Co więcej, z powodu zmian skórnych i świądu pacjenci często są wykluczeni społecznie, tracą pracę, mają trudności w relacjach intymnych – mówili eksperci we wtorek na spotkaniu prasowym w Warszawie.
 • Atopowe zapalenie skóry
  Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła o podłożu genetycznym, która powoduje powstawanie stanu zapalnego na skórze. Schorzenie dotyka znaczną część społeczeństwa, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Pacjenci mówią, że początkowo choroba przypomina uczulenie. Skóra piecze, szczypie i sprawia ból.
 • Shake mleczny
  Alergia na białko mleka krowiego nie jest zwykłą dolegliwością, to poważna choroba. Nieleczona odpowiednio wcześnie i właściwie, może utorować drogę innym poważnym schorzeniom – przekonywali eksperci podczas debaty, która odbyła się w Warszawie.
 • Alergia pokarmowa
  1
  Alergia, czyli nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na występujące w środowisku substancje, określane jako alergeny, które w normalnych warunkach nasz organizm powinien tolerować, może rozwinąć się w zasadzie w każdym wieku. Chociaż mamy do dyspozycji różne możliwości leczenia, to nigdy nie ma gwarancji, że ją wyleczymy.
 • Kobieta w ciąży
  Przyjmowanie przez kobiety w ciąży zbyt dużych dawek kwasu foliowego może zwiększać ryzyko alergii u ich dzieci – wynika z badań specjalistów z ICZMP w Łodzi. Kwas foliowy w odpowiednich dawkach jest zarazem niezbędny, by przeciwdziałać potencjalnym wadom wrodzonym u dzieci.
 • Ukąszenia owadów
  1
  Zwykle zaskakuje, pojawia się nagle. Bagatelizowany lub źle leczony może się skończyć tragicznie. O tym, jak groźny może być wstrząs anafilaktyczny, rozmawiamy z lek. med. Joanną Pietroń, internistą.
 • Szczepienie, odczulanie
  2
  Alergia na jad pszczoły, osy czy szerszenia może zagrażać życiu. Osoby, które na nią cierpią, można jednak ochronić i znacznie zmniejszyć ryzyko reakcji po kolejnym użądleniu, stosując immunoterapię jadem owadów - powiedziała alergolog prof. Marita Nittner-Marszalska.
 • Dziecko oczyszcza nos
  6
  Z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi w naszym kraju prawie co czwarte dziecko. Bardzo ważne jest skuteczne leczenie, bo z tej choroby się nie wyrasta – twierdzi dr Łukasz Durajski z Centrum Zdrowia Dziecka.
 • Dziewczynka kicha i pies
  2
  Błędne jest przekonanie, że dzieci cierpiące z powodu alergii wziewnej powinny być w jak największym stopniu chronione przed alergenami i trzymane pod kloszem – przekonywał w środę dr Łukasz Durajski z Centrum Zdrowia Dziecka podczas śniadania prasowego w Warszawie.