Służba zdrowia w Polsce. Jak wygląda naprawdę? [LICZBY I DANE]
1 W 2014 r. niemal 9 proc. wszystkich wydatków NFZ przeznaczono na specjalistów. Już z planu finansowego funduszu z września 2019 r. wynika, że pula na ten cel spadła do niecałych 6 proc. Za to na szpitale wzrosła z 48,5 proc. do 52,1 proc.
Dziennik Gazeta Prawna
2 Brakuje odpowiedniej profilaktyki, nierozwiązany pozostaje problem leczenia psychiatrycznego, brakuje dostępu do innowacyjnych leków. W efekcie żyjemy krócej niż większość Europejczyków.
Dziennik Gazeta Prawna
3 Pod koniec 2018 r. długi szpitali przekroczyły 13,1 mld zł. Nie wiadomo, ile wynoszą w tym roku, bo resort zdrowia przekonuje, że placówki nadal liczą swoje budżety.
Dziennik Gazeta Prawna
4 Najliczniejszą grupą wiekową są obecnie pielęgniarki w wieku 41–60 lat. W 2017 r. było ich ponad 171 tys., podczas gdy grupa 21–40 liczyła zaledwie 33 tys. Liczniejsza była nawet grupa najstarsza – pielęgniarek w wieku powyżej 61 lat było 35,6 tys.
Dziennik Gazeta Prawna
5 Według prowadzonego przez samorząd Centralnego Rejestru Lekarzy (CRL) medyków jest prawie 149 tys., z tego 137 tys. czynnych zawodowo.
Dziennik Gazeta Prawna
6 500 leków. Aż tylu medykamentów brakowało w lipcu tego roku w szczycie kryzysu lekowego. Pacjenci mieli kłopoty ze zdobyciem m.in. preparatów na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergię i cukrzycę
Dziennik Gazeta Prawna
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję