Warszawa
Reklama

Implanty stomatologiczne – prawdy i mity

27 maja 2016, 22:39
Mit. Jeśli chcesz, aby zęby na implantach służyły Ci wiele lat, dbaj o nie! Korony z implantami, tak samo jak własne zęby, wymagają regularnej higieny – szczotkowania oraz nitkowania. Co prawda ubytki w koronach nam nie grożą, bo większość z nich wykonana jest z ceramiki, która nie podlega próchnicy. Błędna jest jednak teoria, że przy implantach nie grożą nam dolegliwości zębowe i nie musimy odwiedzać dentysty. Przy niewłaściwych nawykach może rozwinąć się np. periimplantitis. – Jest to schorzenie podobne do paradontozy i objawia się zapaleniem tkanek wokół implantu. Główne przyczyny schorzenia to nieodpowiednia higiena jamy ustnej, stres, czynniki genetyczne, palenie papierosów, choroba okluzyjna zębów, a także choroby współistniejące np. cukrzyca, które mogą zaburzać proces gojenia, a co za tym idzie skutkować niepowodzeniem zabiegu. Co więcej, jeśli implant sąsiaduje z zębami, które toczy stan zapalny, to mogą one doprowadzić do infekcji zdrowej tkanki. O odbudowane na implantach zęby trzeba dbać, jak o swoje własne, w przeciwnym wypadku implant może nie zintegrować się dobrze z kością i wypaść – przestrzega lek. stom. Przemysław Stankowski, autor poradnika „Bądź bystry u dentysty”
Mit. Jeśli chcesz, aby zęby na implantach służyły Ci wiele lat, dbaj o nie! Korony z implantami, tak samo jak własne zęby, wymagają regularnej higieny – szczotkowania oraz nitkowania. Co prawda ubytki w koronach nam nie grożą, bo większość z nich wykonana jest z ceramiki, która nie podlega próchnicy. Błędna jest jednak teoria, że przy implantach nie grożą nam dolegliwości zębowe i nie musimy odwiedzać dentysty. Przy niewłaściwych nawykach może rozwinąć się np. periimplantitis. – Jest to schorzenie podobne do paradontozy i objawia się zapaleniem tkanek wokół implantu. Główne przyczyny schorzenia to nieodpowiednia higiena jamy ustnej, stres, czynniki genetyczne, palenie papierosów, choroba okluzyjna zębów, a także choroby współistniejące np. cukrzyca, które mogą zaburzać proces gojenia, a co za tym idzie skutkować niepowodzeniem zabiegu. Co więcej, jeśli implant sąsiaduje z zębami, które toczy stan zapalny, to mogą one doprowadzić do infekcji zdrowej tkanki. O odbudowane na implantach zęby trzeba dbać, jak o swoje własne, w przeciwnym wypadku implant może nie zintegrować się dobrze z kością i wypaść – przestrzega lek. stom. Przemysław Stankowski, autor poradnika „Bądź bystry u dentysty” / Shutterstock
Braki zębowe to istotny problem funkcjonalny, ale i estetyczny dla pacjenta. Problem, który tysiące lat temu starożytni Majowie rozwiązywali za pomocą muszli lub kawałka kamienia, dziś rekompensują w zupełności implanty – małe, tytanowe śrubki mocowane do kości pacjenta. Te niepozorne elementy zastępujące naturalny korzeń zęba to kamień milowy, zarówno dla stomatologii, jak i zadowolenia pacjentów. Co warto o nich wiedzieć?

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Powiązane

Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz
Reklama