Rakotwórcze produkty spożywcze: alkohol
Choroba nowotworowa powstaje pod wpływem wielu czynników genetycznych i środowiskowych. Na te pierwsze nie mamy wpływu, lecz na te drugie - owszem. Nasz styl życia i dieta istotnie wpływają na potencjalny rozwój nowotworu w naszym organizmie. - Ponad milion Polaków żyje z chorobą nowotworową, a 100 tys. rocznie z jej powodu umiera. Za 30 proc. zgonów związanych z rakiem odpowiada zła dieta - mówi dr Michał Wrzosek, popularny dietetyk i autor kanału na YouTube.
Ekspert wymienił produkty spożywcze, które na podstawie badań naukowych, zostały uznane za rakotwórcze. Pierwszym z nich jest alkohol, nie tylko ten wysokoprocentowy. - Każdy alkohol zwiększa ryzyko nowotworu. Piwo i wino także - zaznacza dietetyk. Spożywanie alkoholu może zwiększyć prawdopodobieństwo zapadnięcia na raka krtani, gardła, jamy ustnej i wątroby.
Rakotwórcze produkty spożywcze: mięso czerwone i przetworzone
Drugim produktem na liście rakotwórczych jest mięso czerwone i przetworzone. Według WHO każde 50 g mięsa przetworzonego dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego o 18 proc. W przypadku czerwonego mięsa ryzyko jest trudniejsze do oszacowania, a czynników, które mogą wpływać na powstawanie w nim substancji rakotwórczych może być kilka, np. obróbka termiczna (grillowanie lub smażenie).
Rakotwórcze produkty spożywcze: chipsy, frytki
Kolejne na liście są przetwory ziemniaczane (chipsy, frytki), paluszki, płatki śniadaniowe, herbatniki i ciastka. W trakcie prażenia powstaje w nich akrylamid. - Nie została określona bezpieczna dawka, bo każda ilość genotoksycznej substancji może powodować uszkodzenie DNA - mówi Wrzosek. Dietetyk radzi, by ograniczyć spożywanie tych produktów.