Chodzi o lot z Londynu Gatwick do Dublina w czwartek 16 maja. Instytucja nadzorująca przestrzeganie przepisów i zasad BHP na terenie Wielkiej Brytanii (HSE) wydała ostrzeżenie sanitarne dotyczące zdrowia publicznego dla pasażerów. Osoby znajdujące się na pokładzie Ryanaira mogły zostać zakażone chorobą.

Reklama

Objawy choroby u podróżnych mogą pojawić się nawet po 21 dniach od podróży samolotem. "Prosimy o szczególną czujność na objawy przez 21 dni, aż do 7 czerwca" – apeluje linia lotnicza.

Choroba zakaźna na pokładzie Ryanaira

Jak informują angielskie media, osoby podróżujące samolotem Ryanair z Londynu do Dublina mogły być narażone na zachorowanie na odrę. Liczba przypadków tej choroby rośnie w całej Wielkiej Brytanii i Irlandii. W kwietniu w samym Londynie wykryto ich ponad 74.

Osoby, które otrzymały dwie szczepionki MMR, zostały wcześniej zakażone odrą, są prawdopodobnie odporne na zakażenie. Jednak wszyscy inni proszeni są o unikanie kontaktu z osobami najbardziej narażonym, w tym z kobietami w ciąży, dziećmi w wieku poniżej 12 miesięcy i osobami starszymi i z osłabionym układem odpornościowym. Zalecenie obowiązuje do 7 czerwca.

Reklama

"Odra wraca do Europy"

"Odra wraca do Europy" - informuje agencja ENEX, informując o kolejnych przypadkach tej choroby zakaźnej na naszym kontynencie. Wzrost przypadków notuje się również w Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2023 roku w regionie europejskim, obejmującym także Kazachstan i Azerbejdżan zgłoszono 58 115 przypadków odry. Zdecydowana większość z nich (55 773) miała miejsce w krajach spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (najwięcej w Kazachstanie - 31 718).

Spośród krajów Unii Europejskiej sporo zachorowań odnotowano w Rumunii (4 602) i Wielkiej Brytanii (682).

Odra w Polsce

Jak podaje Puls Medycyny w kwietniu 2024 r. w Polsce zanotowano 88 kolejnych przypadków odry, od początku roku jest ich już 128 - to ponad trzykrotnie więcej niż w całym 2023 r. Objawy odry to nie tylko wysypka, ale także gorączka, mocny kaszel, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.