Dane NFZ są alarmujące - liczba pacjentów z tymi chorobami rośnie z roku na rok. W 2023 r. przekroczyła 100 tysięcy. Jak unikać ukąszeń i co zrobić, gdy do nich dojdzie?

Reklama

Kleszcze atakują

Kleszcze możesz spotkać już niestety wszędzie. Są nosicielami groźnych dla ludzi patogenów. Ten pajęczak przechodzi trzy fazy cyklu rozwojowego, Jak podaje NFZ w komuniacie jest to faza od larwy po nimfę, aż do postaci dorosłej w ciągu 2-3 lat. Żeby mógł się przekształcić w kolejną postać, musi napić się krwi zwierzęcia lub człowieka. Kleszcz może mieć wielkość główki od szpilki. Czeka na żywiciela na krzewach, w trawie, w miejscach wilgotnych.

Reklama
Reklama

Zakażenie boreliozą

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to choroba bakteryjna. Niewielki odsetek kleszczy jest nosicielami i nie każdy kontakt z zakażonym kleszczem powoduje zachorowanie, ale jeśli borelioza się rozwinie, może prowadzić do poważnych powikłań. W ciągu 1-6 tygodni w miejscu ugryzienia przez kleszcza może się pojawić: rumień wędrujący - zmiana o kształcie owalnym, która w miarę upływu czasu się powiększa, gorączka, zmęczenie, bóle głowy, uczucie rozbicia.

NFZ alarmuje, że jest widoczny wzrost liczby zachorowań na choroby odkleszczowe.

Niepokojący wzrost

W 2023 r. ponad 104 tys. osób chorowało, wśród których 99 proc. stanowiła borelioza. Liczba pacjentów zgłaszających się z chorobą przenoszoną przez kleszcze w latach 2020 roku wynosiła - 86 tys. W 2021 r. - 85 tys., w 2022 r. - 95 tys.

NFZ uczula, że jeżeli zobaczyłeś kleszcza wkłutego w skórę trzeba usunąć go jak najszybciej. Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia - poinformowało NFZ.

Jak zapobiegać ukąszeniu?

Należy unikać spacerów porośniętymi brzegami rzek, wśród wysokich traw, na leśnych mokradłach - to naturalne środowisko kleszczy. Warto załóż wysokie buty, długi rękaw i długie spodnie i nałozyć coś na głowę.