Piąty wiceminister zdrowia

Kolejne zmiany w Ministerstwie Zdrowia. Nową wiceszefową resortu została Katarzyna Kacperczyk. To już piąty wiceminister zdrowia. Wcześniej na to stanowisko powołani zostali: 28 grudnia Marek Konieczny oraz 4 stycznia Urszula Demkow, Marek Kos i Maciej Miłkowski. Ten ostatni pełnił tę funkcję także w poprzednim rządzie.

Katarzyna Kacperczyk wcześniej zajmowała się sprawami międzynarodowymi. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Stosunków Międzynarodowych oraz Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku (ekonomia i zarzadząnie). Studiowała również w Instytucie Europejskim (sekcja prawa) na Uniwersytecie Kraju Saary w Niemczech oraz w ramach Programu Studiów Europejskich - w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Reklama
Reklama

W latach 2005-2008 była dyplomatką Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, następnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych była dyrektorem Departamentu Współpracy Ekonomicznej a w latach 2013-2016 podsekretarzem stanu w tym resorcie odpowiedzialnym za wsparcie interesów polskiej gospodarki oraz polskich przedsiębiorstw.

Od 2018 r. pracowała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, była też wykładowczynią na tej uczelni, a także w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz w Uczelni Łazarskiego.

Nowy podział obowiązków w Ministerstwie Zdrowia

W związku ze zmianami w kierownictwie resortu na stronach MZ pojawiło się nowe zarządzenie ministra w sprawie zakresu czynności sekretarza stanu i podsekretarzy stanu oraz dyrektora generalnego. Mowa w nim nie tylko o kompetencjach nowej wiceminister, ale także o przekazaniu części dotychczasowych swoich kompetencji minister Izabeli Leszczyny na współpracowników.

O pierwotnym podziale obowiązków pisaliśmy tutaj: Kto za co odpowiada w Ministerstwie Zdrowia? Jest oficjalny dokument

Zgodnie z nowym dokumentem nowa Podsekretarz Stanu Katarzyna Kacperczyk:

1) jest członkiem Komitetu do Spraw Europejskich;
2) inicjuje, koordynuje i nadzoruje wykonywanie zadań przez:

  • Departament Analiz i Strategii,
  • Departament Oceny Inwestycji,
  • Departament Współpracy Międzynarodowej.

Co się zmieniło w kompetencjach minister zdrowia Izabeli Leszczyny?

  • w roli członka Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji zastąpi ją Marek Kos,
  • nadzorowanie Departamentu Budżetu i Finansów przejmuje Wojciech Konieczny,
  • nadzór nad Departamentem Oceny Inwestycji – Katarzyna Kacperczyk,
  • nad Departamentem Prawnym przejmuje dyrektor generalna MZ Marta Maciążek,
  • nadzór nad uczelniami medycznymi, Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Domem Lekarza Seniora im. dr. Kazimierza Fritza w Warszawie, Domem Pracownika Służby Zdrowia w Warszawie, Główną Biblioteką Lekarską im. Stanisława Konopki w Warszawie, Leszczyna przekazała Urszuli Demkow.