Owsica przenosi się bardzo łatwo, zwłaszcza między dziećmi, które wiele godzin przebywają w przedszkolu czy szkole. Rodzice dość szybko rozpoznają objawy, tj. słaby apetyt, osłabienie, problemy ze snem, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci i swędzenie w okolicy odbytu. Zanim podadzą dziecku lek przeciwpasożytniczy z apteki, mogą skorzystać z babcinych receptur.

Reklama

Owsiki (Enterobius vermicularis) to małe, białe nitkowate glisty - pasożyty, które infekują jelita. Bardzo łatwo można się nimi zarazić, bo wystarczy dotknąć skażonej powierzchni, a następnie dotknąć ust i połknąć jaja. Co więcej, jaja owsików mogą unosić się w powietrzu, a następnie być wdychane i połykane. Dlatego jeśli jeden domownik ma owsiki, leczeniem trzeba objąć wszystkich, nawet jeśli nie mają objawów.

Reklama
shutterstock

Małe dzieci częściej chorują na owsicę, bo mniej dokładnie myją ręce, więc są stale narażone na połykanie jaj owsików.

Jak pozbyć się owsików domowymi sposobami?

  • Do codziennych posiłków dodawajmy czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem zwalczającym także pasożyty. Warto też przygotować miksturę czosnkowo-miodową. Na pół szklanki miodu bierzemy sześć ząbków czosnku – kroimy je na cienkie plasterki. Po wymieszaniu w słoiku, zakręcamy go i odstawiamy na trzy dni, a następnie jemy po trzy łyżki dziennie.
  • Zamiast sklepowych słodyczy (przy owsicy wzrasta apetyt na słodkości) jedzmy domowe wypieki z pestkami dyni. Pestki też podjadajmy, by zająć czymś dłonie, jeśli zdarza się nam obgryzać paznokcie (to częstsze przy owsicy). Pestki dyni zawierają kukurbitacyny – substancje, które nadają im gorzkawy smak, znajdują się tuż pod powierzchnią pestki, w cienkiej warstwie widocznej błonki – mogą one sparaliżować owsiki (niszczą ich układ nerwowy). Podobnie działa olej z pestek dyni – warto dodawać go do sałatek warzywnych. Dorośli mogą pić łyżeczkę oleju na czczo i łyżeczkę pół godziny przed kolacją – taka kuracja powinna trwać minimum dwa tygodnie i wówczas przyniesie oczekiwany efekt.
  • Starajmy się zminimalizować ilość węglowodanów w diecie, bo sprzyjają one rozwojowi owsików.
  • Zwracajmy uwagę na to, by codzienny jadłospis obfitował w błonnik (świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste) – tak zadbamy o regularne wypróżnianie się i oczyszczanie jelit. Z tego samego powodu trzeba pić dużo wody – najlepiej szklankę co godzinę.
  • Zadbajmy, by w codziennym jadłospisie mieć maślankę, kefir, jogurt naturalny lub kiszonki – te kwaśne produkty dostarczają probiotyków, które usprawniają perystaltykę jelit, co zapewnia szybkie oczyszczanie jelit z owsików.
  • Skrapiajmy sałatki warzywne octem jabłkowym. Dorośli mogą pić na czczo letnią wodę z dodatkiem octu jabłkowego. Pomaga zneutralizować pH w przewodzie pokarmowym, nadaje jelitom cienkim kwaśne środowisko, co utrudnia owsikom przeżycie.
  • Pijmy raz dziennie przez kilka tygodni napar z piołunu. Łyżkę suszonych liści piołunu zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 10-15 minut, przecedzamy. Piołun sprawdza się także na zatrucia pokarmowe, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
  • Pijmy roztwór wodny z olejkiem z oregano, który ma właściwości przeciwpasożytnicze. W szklance wody rozprowadzamy 2-3 kropelki olejku i pijemy raz dziennie.
  • Wyjątkowo skrupulatnie dbajmy o higienę – częstszą niż zwykle zmianę bielizny, ręczników i pościeli. Dokładnie myjmy okolice krocza (nawet kilka razy dziennie), by pozbyć się jaj owsików z powierzchni ciała. Nie zapominajmy też o dłoniach – staranne mycie ich po skorzystaniu z toalety i przed posiłkiem to niezbędne minimum.
  • Pomocne są nasiadówki ziołowe – w naparze z kory dębu lub rumianku. Ukoją one świąd, co jest bardzo pomocne – minimalizuje ryzyko ponownego połknięcia jaj owsików i zakażenia się nimi.

Uwaga! Mitem jest, że jaja owsików można zwalczyć alkoholem i należy przemywać nim okolice odbytu.