Antybiotyki - czy są dostępne?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie publikuje informacje na temat dostępności produktów leczniczych. Zestawienie jest opracowywane na podstawie danych z aptek ogólnodostępnych oraz szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Jak informuje GIF, "dostępność antybiotyków pozostaje na stabilnym poziomie, a odsetek realizacji recept na te produkty lecznicze jest wysoki, w szczególności dla dorosłych". Aktualne zapasy rynkowe pokrywają bieżące zapotrzebowanie pacjentów.

Reklama

Inspektorat jednocześnie zwraca uwagę na rozważne stosowanie antybiotyków i unikanie gromadzenia zapasów.

Te leki mogą być niedostępne

Jakie leki mogą być trudno dostępne? GIF pisze o ograniczeniach w dostępności niektórych hormonalnych produktów leczniczych zawierających w swoim składzie levothyroxinum natricum i levothyroxinum natricum + liothyroninum natricum. Przyczyną jest trwający proces zmian porejestracyjnych. Dostawy mają być wznowione w czwartym kwartale.

Utrzymują się też przejściowe utrudnienia w dostępności produktów leczniczych przeciwcukrzycowych zawierających metforminę. Jednak, jak uspokaja GIF, "portfolio tych produktów dostępnych na rynku jest bardzo szerokie, zatem pacjenci mogą skorzystać z odpowiedników".

Reklama

Branża farmaceutyczna informuje też o chwilowych przerwach w dostawach produktu leczniczego przeciwbólowego z aceklofenakiem (100mg, tabl.), a także leku stosowanego do uzupełnienia enzymów trzustkowych z pankreatyną (25 000 j.Ph.Eur. lipazy, kaps.).

Te leki wróciły do aptek

GIF informuje też o lekach, które wróciły na rynek. Są to:

  • lek uzupełniający poziom potasu we krwi (600mg, 50 kaps.),
  • krople do oczu z latanoprostem (50 mcg/ml 90 poj.),
  • jeden z leków zawierających doksycyklinę (100mg, 10 tabl.).