Golce piaskowe znane są jako najdłużej żyjące gryzonie na świecie – dożywają nawet 40 lat, czyli nawet 10 razy dłużej niż inne gryzonie o podobnych rozmiarach. Golce są także odporne na choroby związane z wiekiem, takie jak zaburzenia neurodegeneracyjne, choroby układu krążenia czy nowotwory.
- Nasze badania udowadniają, że ten unikalny mechanizm długowieczności, który wyewoluował u tego gatunku ssaków, może być wykorzystany, żeby przedłużyć życie innych ssaków – mówi prof. Vera Gorbunova z University of Rochester, która razem z prof. Andreiem Seluanovem i współpracownikami donosi o swoim sukcesie na łamach czasopisma "Nature".
Ten sam zespół badaczy wykazał przed laty, że za te niezwykłe cechy golców może odpowiadać akumulacja w ich organizmie kwasu hialuronowego o dużej masie cząsteczkowej – w porównaniu do ludzi czy myszy, golce mają go nawet 10 razy więcej. Kiedy badacze pozbawili golce tej substancji, zauważyli zwiększoną podatność na nowotwory.
Naukowcy stworzyli myszy, do których organizmu wprowadzono gen odpowiedzialny za syntezę kwasu hialuronowego u golców. Choć wszystkie ssaki posiadają gen o tej funkcji w swoim genomie, ten obecny u golców wydaje się prowadzić do większej produkcji kwasu hialuronowego.
Naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób cząsteczka ta wywiera tak pozytywny wpływ na organizm, przypuszczają jednak, że wynika to z jej zdolności do bezpośredniej regulacji układu odpornościowego.
Odkrycie to otwiera nowe potencjalne drogi do wydłużenia życia i zapobiegania chorobom o podłożu zapalnym u ludzi.
- Minęło 10 lat od odkrycia kwasu hialuronowego o dużej masie cząsteczkowej u golców zanim udało nam się pokazać, że wpływa on pozytywnie na zdrowie myszy – mówi prof. Gorbunova. - Naszym następnym celem jest przetransferowanie tych korzyści na ludzi.
- Udało nam się już zidentyfikować cząsteczki, które spowalniają rozkład hialuronianu i testujemy je w badaniach przedklinicznych – mówi prof. Seluanov. - Mamy nadzieję, że nasze wyniki będą pierwszym, ale nie ostatnim przykładem tego, jak adaptacje długowiecznych gatunków mogą wydłużyć życie i poprawić zdrowie również u ludzi.