Choć z medycznego punktu widzenia wrażliwość na pogodę i jej zmiany nie jest jednostką chorobową, lekarze nie kwestionują wpływu tych zmian na ludzki organizm. Może się to objawiać np. bólami głowy, brzucha czy stawów, a często również sennością, apatią, poczuciem rozbicia czy nerwowością i niepokojem.

Reklama

Kto najbardziej wrażliwy na zmiany pogody?

- Nadwrażliwość na warunki pogodowe jest coraz częściej zgłaszana przez osoby starsze, które chorują przewlekle. Szczególnie w ostatnich latach pogoda faktycznie może nam sprawiać takie problemy: gwałtowne zmiany będą szczególnie dotkliwe dla pacjentów, którzy cierpią z powodu schorzeń np. układu krążenia – wyjaśnia dr Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Większa wrażliwość na zmiany pogody może dotykać też osoby przemęczone i przepracowane, przy czym na tego typu dolegliwości częściej skarżą się kobiety niż mężczyźni. Z badań biometeorologów wynika, że na związek swoich dolegliwości z pogodą wskazuje – nie zawsze słusznie - nawet 50-70 proc. ludzi.

Reklama

- Jeśli są to pacjenci już zdiagnozowani np. w zakresie choroby wrzodowej, chorób reumatycznych czy kardiologicznych, to warto jednak poszukać przyczyny tego, że częściej odczuwają bóle głowy, osłabienie czy zaostrzenie dolegliwości – wskazuje dr Szymańska.

Czy głowa boli przez zmianę pogody?

Jej zdaniem, także osoby, u których nie zdiagnozowano wcześniej takiej czy innej choroby, mogą traktować nasilenie dolegliwości w wyniku zmian pogody jako sygnał, że warto poddać się badaniom; nie wszystko bowiem – jak czynią to niektórzy pacjenci - da się wytłumaczyć skokami ciśnienia atmosferycznego, temperatury czy deszczową aurą.

- Jeżeli ktoś pod wpływem czynników pogodowych czuje się gorzej, np. boli go głowa czy stawy, powinien przede wszystkim poszukać przyczyny choroby, która powoduje zaostrzenie dolegliwości. Warto zatem pójść do lekarza, który zleci podstawowe badania laboratoryjne czy np. obrazowe – powiedział internistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jak uniknąć dolegliwości związanych ze zmianą pogody?

Zdaniem dr Aleksandry Szymańskiej sposobem na uniknięcie dolegliwości, potęgowanych czasem przez zmiany pogody, jest zdrowy tryb życia. - Należy porządnie się wysypiać, starać się dużo czasu spędzać aktywnie, ruchowo, najlepiej na świeżym powietrzu, a także dobrze i zdrowo się odżywiać – wtedy te dolegliwości na pewno ulegną zmniejszeniu – podsumowała gliwicka internistka.