Czy to na zmianę pogody?

Reklama

Niektóre osoby są wrażliwe na wszelkie zmiany pogodowe. Odczuwają wówczas różne dolegliwości – mogą to być bóle i zawroty głowy, zwiększona drażliwość, podekscytowanie bądź wręcz przeciwnie – nic im się nie chce, nie mają ochoty na żadną aktywność. Ponadto mogą odczuwać dygotanie serca. Zdarza się również, że zmianę warunków atmosferycznych sygnalizują bóle stawów. Zazwyczaj odczuwane są na kilka dni przed opadami deszczu. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej winne są zmiany ciśnienia i wzrost wilgotności powietrza.

Niekiedy bóle stawowe nasilają się przy zmianach temperatury. Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów gorzej czują się wtedy, gdy jest cieplej. Sytuacja zupełnie inaczej przedstawia się, jeśli chodzi o osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów. Oni z kolei większy ból odczuwali przy niskich temperaturach.

O jakich chorobach mogą świadczyć bóle stawowe?

Bóle stawów są bardzo często oznaką choroby, np. reumatoidalnego zapalenia stawów (więcej informacji o reumatoidalnym zapaleniu stawów znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow-rzs). Nasze stawy mogą również boleć przez septyczne zapalenie stawów czy chorobę zwyrodnieniową stawów. Przyczyną bolesności stawów może być również dna moczanowa (jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tej chorobie, zajrzyj na stronę: http://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa). Inne choroby, przez które mogą boleć nas stawy, to: niedokrwistość sierpkowatokrwinkowa, zespół Reitera.

Tak jak już wspomnieliśmy, bóle stawów są często spotykaną dolegliwością. Dlatego przez niektóre osoby są lekceważone. Tymczasem należy zaostrzyć czujność, kiedy tylko zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego. Kiedy wobec tego powinniśmy udać się do gabinetu lekarskiego? Przede wszystkim wtedy, gdy czujemy ból od kilku dni. Powinny nas zaniepokoić wszelkie zmiany w okolicy stawów, a więc zaczerwienie, guzki, obrzęk, odczucie gorąca po dotknięciu. Jeżeli bólowi stawów towarzyszą inne, wydawałoby się niewiele znaczące dolegliwości, takie jak gorączka czy osłabienie, to również nie można przekładać wizyty.

Reklama

Jakie chronić stawy?

Bóle stawów są bardzo często wynikiem nieodpowiedniego trybu życia. Maź stawowa ściera się przez podnoszenie zbyt ciężkich rzeczy, częste pochylanie się. Na bóle stawów często narzekają osoby otyłe oraz chorzy na cukrzycę. Zauważono również, że to kobiety mają więcej problemów ze stawami niż mężczyźni. Wszystko przez to, że kobiety wykonują czynności ponad swoje siły – noszą dzieci, ciężkie reklamówki z zakupami, zdarza się również, że w pracy muszą podnosić ciężkie pudła i inne przedmioty. Istotny wpływ na stan zdrowia ma również ciąża. Błogosławiony stan także jest nie lada wyzwaniem dla stawów.

Aby uniknąć problemu ze stawami, powinniśmy przede wszystkim każdego dnia dbać o swoje zdrowie. Odpowiednia dieta, systematyczna aktywność fizyczna, zadbanie o odpowiedni odpoczynek, częste kontrolne wizyty u lekarza – to wszystko z pewnością pomoże nam zapobiec bólom stawowym. Jeżeli jednak już ich doświadczamy, to powinniśmy wybrać się do lekarza. W gabinecie, dzięki wywiadowi lekarskiemu, zleceniu badań (być może będzie to: OB, morfologia, USG, RTG), obejrzeniu bolącego miejsca, lekarz będzie mógł wydać diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.