Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obchodzony jest na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera 14 czerwca 1868 r. W 1901 roku Landsteiner odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Reklama

- W Polsce w 2022 r. ponad 620 000 dawców oddało 1 420 000 jednostek krwi i jej składników! Dziękujemy każdemu z dawców i zachęcamy do regularnego oddawania krwi. Każda kropla ma znaczenie – twoja krew może uratować zdrowie i życie – przekazano na Twitterze GIS.

O Światowym Dniu Krwiodawcy przypomina w środę także Narodowy Fundusz Zdrowia. "Oddając jedną jednostkę krwi (450 ml), ratujesz życie aż trzech osób” – akcentuje na Twitterze NFZ i przypomina kto i gdzie może oddać krew.

Informacje m.in. o tym jak przygotować się do oddania krwi, można też znaleźć na stronie pacjent.gov.pl/aktualnosc/krew-ratuje-zycie.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują ich braki. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.