Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, na świecie prawie 1,3 mld ludzi cierpi z powodu nadciśnienia tętniczego. Tymczasem to jeden z ważniejszych czynników ryzyka udaru, zawału i jedna z wiodących przyczyn przedwczesnej śmierci.

Reklama

Wcześniejsze badania wskazały, że wysoki poziom wydolności oddechowo-krążeniowej wiąże się z większą szansą na dłuższe życie.

- To pierwsze badanie sprawdzające wspólny wpływ sprawności fizycznej i ciśnienia krwi na ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Wyniki sugerują, że utrzymywanie wysokiej sprawności chroni przed niektórymi negatywnymi skutkami wysokiego ciśnienia krwi – mówi prof. Jari Laukkanen, autor pracy opublikowanej w piśmie „European Journal of Preventive Cardiology”.

Badanie objęło ponad 2 tys. mężczyzn w wieku od 42 do 62 lat.

Pierwsze pomiary naukowcy wykonali w latach 1984-89, a ochotnicy byli obserwowani aż do 2018 roku.

W ocenie ryzyka śmierci uwzględnili różnorodne czynniki dodatkowe, takie jak cukrzyca, choroba wieńcowa, picie alkoholu, aktywność fizyczna, status społeczno-ekonomiczny, obecność stanów zapalnych czy przyjmowanie leków obniżających ciśnienie.

Ogólnie, wysokie ciśnienie wiązało się z 39 proc. wzrostem ryzyka śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych. Tymczasem analizowana samodzielnie słaba sprawność fizyczna podnosiła to ryzyko o 74 proc.

Reklama

Jednak, aby sprawdzić współdziałanie tych czynników, badacze podzielili uczestników na cztery grupy: 1 – z normalnym ciśnieniem i wysoką sprawnością (była to grupa odniesienia), 2 – z normalnym ciśnieniem i niską sprawnością, 3 - wysokim ciśnieniem i wysoką sprawnością, 4 – z wysokim ciśnieniem i niską sprawnością.

Jak się okazało, mało sprawni mężczyźni z wysokim ciśnieniem mieli aż ponad dwa razy wyższe ryzyko śmierci z powodów sercowo-naczyniowych, niż ich koledzy z ciśnieniem normalnym i wysoką sprawnością.

Jednak, gdy mężczyźni z wysokim ciśnieniem byli fizycznie sprawni, byli tylko o 55 proc. bardziej zagrożeni, niż ochotnicy sprawni i ze zdrowym ciśnieniem.

- Zarówno wysokie ciśnienie, jak i niska sprawność wiązały się ze zwiększonym ryzykiem śmierci z przyczyn krążeniowych. Wysoka sprawność zmniejszała, choć nie eliminowała podniesionego ryzyka tego typu zgonów u mężczyzn z podwyższonym ciśnieniem krwi – wyjaśnia prof. Laukkanen.

Zdaniem ekspertów może się tak dlatego, że zbyt wysokie ciśnienie to silny niezależny czynnik rozwoju chorób układu krążenia.

- Kontrolowanie ciśnienia krwi powinno stanowić cel u wszystkich, którzy mają je zbyt wysokie. Nasze badanie wskazuje, że mężczyźni z wysokim ciśnieniem także, z pomocą regularnych ćwiczeń powinni zadbać o swoją sprawność. Dodatkowo, może ją poprawić unikanie nadmiernej masy ciała – podkreśla specjalista.