NFZ akcentuje, że znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia.

Reklama

- Nie czekaj na pomoc lekarską, bo niepotrzebnie zwiększasz ryzyko zachorowania na choroby wywołane drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki – podkreślają specjaliści.

W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy, które gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go.

- Po usunięciu kleszcza należy zastosować czynności higieniczne - umycie i zdezynfekowanie skóry np. wodą utlenioną lub innymi produktami z apteki. W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy wykonać czynności opisywane w ulotkach załączonych do zakupionych narzędzi – wskazał NFZ.

Reklama

Cytowana materiałach Funduszy dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk przestrzega, że nieprawidłowe usuwanie kleszczy zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Kleszczy nie wolno wyciągać „gołymi” palcami; nie można ich rozgniatać, wyciskać, wykręcać, przypalać i smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami np. kosmetykami do ciała czy oliwą z oliwek.

NFZ zaleca, by po usunięciu kleszcza obserwować miejsce po wkłuciu, ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia mogą się pojawiać nawet kilka tygodni po zakażeniu.

Porady lekarza – jak wskazał NFZ - mogą wymagać nieliczne sytuacje, w których wystąpiło zaczerwienie lub obrzęk, w miejscu wkłucia i wokół niego po całkowitym lub niecałkowitym usunięciu kleszcza.

Reklama

Porady lekarza wymaga również sytuacja, gdy występują nagłe i inne poważne objawy np. wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne.

Aby zapobiec ugryzieniu kleszcza NFZ radzi, by podczas spacerów stosować preparaty odstraszające i właściwie ubierać się w regionach, gdzie duża ilość kleszczy jest nosicielem drobnoustrojów chorobotwórczych, szczególnie w okresach wzmożonych aktywności tych pajęczaków, tzn. w maju, czerwcu, wrześniu i październiku.

- Usuń ze skóry wszelkie zanieczyszczenia bezpośrednio po powrocie z łąki, lasu, spaceru z psem itp. Szczególną uwagę zwróć na miejsca ciała, gdzie skóra jest delikatna - okolice pach, pachwin, skórę okolic intymnych, fałdy skórne. Po spacerze wytrzep odzież, by usunąć kleszcze, które nie zdążyły się wkłuć w skórę - zaleca NFZ.