W czwartek podczas konferencji prasowej minister zdrowa Adam Niedzielski przekazał, że podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu do POZ tzw. testów combo, które pozwalają na identyfikację choroby, z którą mamy do czynienia – RSV, grypę lub COVID-19.

Reklama

Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów – wyjaśnił Niedzielski.

Dodał, że producenci zadeklarowali, że w ciągu tygodnia będą takie testy dostępne. - One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów – dodał.

Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że wprowadzana diagnostyka "umożliwi redukowanie ryzyka niepotrzebnej preskrypcji antybiotyków", ponieważ, jak ocenił, cały czas antybiotyki na receptę są przepisywane na zapas.

Przypominam, że choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi. Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone – dodał.

Autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Katarzyna Lechowicz-Dyl