Lasy Państwowe we wpisie w mediach społecznościowych zamieszczają ostrzeżenie przed spożywaniem trujących grzybów, a zwłaszcza muchomorów. Powołują się na informacje od lekarz Anny Stawiarskiej, która w internecie, pod pseudonimem "doktorka_od_7_bolesci" prowadzi medyczną edukację. Stawiarska opublikowała post, w którym skrytykowała jedną z internetowych influencerek, która zachęca do spożywania muchomorów w niewielkich dawkach. Lasy Państwowe powołały się na wpis Stawiarskiej, ostrzegając przed "nową internetową modą", która "może mieć tragiczne skutki".
Trujące substancje w grzybach
Warto przypomnieć kilka faktów na temat zatruć grzybami – piszą Lasy Państwowe na Facebooku i przytaczają wpis "doktorki_od_7_bolesci":
Głównymi toksynami obecnymi w muchomorze czerwonym, i często z nim mylonym muchomorem plamistym są: kwas ibotenowy (panetryna, agaryna), muscymol, muskazon i muskardyna. Grzyby te zawierają także cały wachlarz substancji aktywnych, między innymi kwas stizolobowy i stizolobinowy oraz kwasy aminodikarboksyetolotiopropoanowe.
Wszystkie te substancje działają wielokierunkowo na organizm człowieka i obraz zatrucia może być niejednorodny - czytamy w informacji od Lasów Państwowych. Poniżej podano szereg objawów towarzyszących zatruciu grzybami:
- zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej,
- zaburzenia orientacji w miejscu i czasie,
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- pobudzenie psychoruchowe,
- euforia,
- lęk,
- omamy wzrokowe i słuchowe.
Bezwzględnie najbardziej trującym jest muchomor zielonawy
Jak czytamy dalej, jeżeli dojdzie do ciężkiego zatrucia, mogą również wystąpić drgawki toniczno-kloniczne, bądź może dojść do psychozy paranoidalnej, która trwać może kilka dni.
Bezwzględnie najbardziej trującym jest muchomor zielonawy (sromotnikowy). 50 g tego grzyba może być dawką śmiertelną dla człowieka – ostrzegają Lasy Państwowe. Publikują również radę, jak postąpić, jeśli jest się świadkiem zatrucia substancją toksyczną.
Informację co dalej zrobić możesz uzyskać pod numerami telefonów: Ośrodków Informacji Toksykologicznej – jest ich w Polsce kilka. Dla Krakowa jest to np. numer 12 4119999 – czynny całą dobę; dla Warszawy 607218174 – także czynny całą dobę.
Zastanówcie się czy naprawdę warto ryzykować Wasze życie i zdrowie – podsumowują Lasy Państwowe we wpisie w mediach społecznościowych.