Włodzimierz Gut poproszony o komentarz słów prezydenta Bidena: Pandemia się skończyła. Wciąż mamy problem z COVID-19. Wciąż jest z tym wiele pracy, ale pandemia się skończyła wskazał, że tylko WHO jest w stanie ocenić i ogłosić, kiedy zagrożenie zostanie zażegnane.

Reklama

- Pandemia jest stanem ogłaszanym przez konkretny organ, czyli Światową Organizację Zdrowia (WHO) i kończy się wtedy, kiedy WHO ją odwoła. Z punktu widzenia rzeczywistości pandemia przeszła w formę endemii, ale wcale nie takiej małej - powiedział prof. Gut.

Dodał również, że są kraje, gdzie poziom zaszczepienia jest bardzo niski i przy rozpoczynającym się powrocie do turystyki nie warto tak szybko ogłaszać końca pandemii.

- Odtwarza się turystyka i czy chcą czy nie, wirus zostanie tam zawieziony. Nie spieszyłbym się z ogłaszaniem końca światowej pandemii - stwierdził Gut.

Reklama

Mimo słów Bidena wciąż należy się szczepić. - Szczepienie pozwala na dwie rzeczy. Po pierwsze skraca okres wylęgania choroby i zmniejsza emisję wirusa. Jesteśmy bezpieczniejsi dla innych, a choroba przebiega łagodniej - zapewnił.

Od 16 września osoby powyżej 12. roku życia mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą. Zdaniem Guta jest to niezbędny proces i kolejnych szczepień będzie więcej.

- Szczepionka stymuluje odporność w sposób zbliżony do szczepionek zabitych. Szczepionka RNA odtwarza powstawanie tego białka w komórce, przez co to białko jest najbardziej podobne do białka wirusowego. Jednak nie jest szczepionką, która stymuluje w sposób nieskończony - poinformował.

Reklama

- Takiego procesu nie da się zakończyć. W populacji odtwarza się liczba osobników podatnych na zakażenie. Dochodzą też nowe. Tak samo, co roku szczepimy nasze psy na wściekliznę - dodał.

Spadek temperatur na jesieni i możliwe ograniczenia w ogrzewaniu domów i miejsc pracy nie wpłynie bezpośrednio na wzrost liczby zakażeń.

- Większego wpływu na samo zakażenie to nie ma, to nasze zachowania na to wpływają. Tutaj działają takie mechanizmy jak liczba kontaktów, stosowanie środków ochrony i mycie rąk. Cokolwiek, co działa na utrzymanie dystansu patogenu od człowieka - wskazał.