Human Brain Project to europejski program z udziałem ponad 500 specjalistów z 16 krajów, którzy z pomocą m.in. sztucznej inteligencji i neuroinformatyki starają się rozszyfrować działanie mózgu człowieka. Jak uważają eksperci, wyniki można będzie wykorzystać zarówno w medycynie, jak i nowego typu technologiach komputerowych.

Reklama

Ostatnio na łamach magazynu „Frontiers in Neuroanatomy” pracujący w ramach projektu naukowcy ogłosili opracowanie mapy czterech rejonów przedniej kory przedczołowej. Chodzi o elementy grzebietowo-bocznej kory przedczołowej, które uczestniczą w kontroli różnego typu procesach poznawczych - w tym uwagi, pamięci roboczej, podejmowania decyzji i planowania działań.

Zmiany w tych regionach mogą natomiast, jak się podejrzewa, być powiązane z różnymi chorobami - schizofrenią, depresją, chorobą afektywną-dwubiegunową, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Badacze przeanalizowali ułożenie komórek w tkance mózgowej pobranej od 10 zmarłych osób. Na tej podstawie sporządzili mapy, które uwzględniają także różnice między poszczególnymi ludźmi.

Opisane ostatnio regiony mózgu opierały się dotychczas (w dużym stopniu) badaniom właśnie ze względu na znaczne rozbieżności u rożnych osób. Badacze poradzili sobie z tym wyzwaniem dzięki zaawansowanym metodom probabilistycznym.

Zauważyli też różnice, porównując mózgi kobiet i mężczyzn. Objętość wymienionych rejonów była wyraźnie większa u kobiet.

Odkrycie może tłumaczyć różnice w funkcjach poznawczych, zachowaniu, a także w występowaniu różnych objawów chorobowych między płciami - uważają naukowcy.

Nowe mapy są już włączane do udostępnianego za darmo Julich Brain Atlas (https://julich-brain-atlas.de/).