Tempo w jakim się starzejemy i wiek, w jakim umieramy determinuje wiele czynników - genetyczne, środowiskowe, związane ze stylem życia i przypadkowe. Niektórzy ludzie ze względu na DNA odziedziczone po przodkach mają naturalnie wyższy lub niższy poziom pewnych białek.

Reklama

Naukowcy z University of Edinburgh w ramach nowych badań sprawdzali, które białka krwi mogą wpływać na proces starzenia. W tym celu połączyli wyniki sześciu dużych badań genetycznych nad starzeniem się człowieka – każde z nich zawierało informacje genetyczne dotyczące setek tysięcy ludzi.

W sumie przebadano 857 białek, w tym białka krwi, a naukowcy zidentyfikowali dwa, które miały znaczący wpływ na różne wskaźniki starzenia. Osoby które z przyczyn genetycznych miały podwyższony poziom tych białek we krwi, były słabsze, miały gorszą samoocenę zdrowia i mniejsze szanse na wyjątkowo długie życie niż te, u których poziom białek był niski.

Pierwsze białko, zwane apolipoproteiną (a) (LPA), jest wytwarzane w wątrobie i uważa się, że odgrywa rolę w krzepnięciu. Wysoki poziom LPA może zwiększać ryzyko miażdżycy, a co za tym idzie - chorób serca i udaru mózgu.

Drugie białko - cząsteczka adhezji komórek naczyń 1 (VCAM1), znajduje się głównie na powierzchni komórek śródbłonka – pojedynczej warstwie komórek wyściełającej naczynia krwionośne. Białko to kontroluje rozszerzanie i kurczenie się naczyń krwionośnych oraz funkcję krzepnięcia krwi i odpowiedzi immunologicznej.

Poziomy VCAM1 wzrastają, gdy organizm wysyła sygnały wskazujące na wykrycie infekcji, VCAM1 umożliwia wówczas komórkom odpornościowym przejście przez warstwę śródbłonka.

Zdaniem autorów opracowywanie leków ukierunkowanych na opisywane przez nich białka krwi może spowolnić proces starzenia. Dr Paul Timmers, główny badacz w MRC Human Genetics Unit na University of Edinburgh powiedział: Identyfikacja tych dwóch kluczowych białek może pomóc przedłużyć zdrowe lata życia. Leki, które obniżają ich poziom we krwi, mogą pozwolić przeciętnemu człowiekowi żyć tak zdrowo i tak długo, jak osoby, które wygrały loterię genetyczną i urodziły się z genetycznie niskim poziomem LPA i VCAM1.

Trwa już badanie kliniczne, które testuje lek obniżający poziom LPA jako sposób na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Nie ma na razie badań klinicznych z udziałem VCAM1, ale badania na myszach wykazały, że przeciwciała obniżające poziom tego białka we krwi poprawiają funkcje poznawcze zwierząt w starszym wieku.