Między 3 a 9 stycznia na całym świecie zdiagnozowano ponad 15 mln infekcji koronawirusem, zmarło też ponad 43 tys. zakażonych osób - przekazała WHO w opublikowanym we wtorek (11 stycznia) wieczorem, cotygodniowym raporcie. Poprzednie zestawienie tej organizacji, obejmujące tydzień na przełomie 2021 i 2022 roku, informowało o 9,5 mln zakażeń.

Reklama

Wzrost liczby infekcji odnotowano we wszystkich regionach świata oprócz Afryki, w której było ich o 11 proc. mniej niż dwa tygodnie temu. Eksperci uważają, że na tym kontynencie fala zakażeń wywoływanych przez Omikron osiągnęła już szczyt - pisze agencja AP. Wariant Omikron został po raz pierwszy opisany pod koniec listopada 2021 r. w południowej Afryce i wywołał gwałtowny wzrost infekcji w tym regionie.

Naukowcy w USA i Wielkiej Brytanii również informują o wczesnych oznakach szczytu infekcji Omikronem w tych krajach, ale wciąż nie są pewni, jak może wyglądać kolejny etap pandemii - dodaje AP. W raporcie WHO zaznaczono, że liczba zakażeń w obu Amerykach była w ubiegłym tygodniu najwyższa od początku pandemii.

Największy wzrost zachorowań zaobserwowano w Azji Południowo-Wschodniej; w ciągu tygodnia liczba infekcji zwiększyła się o ponad 400 proc. W obu Amerykach ten wskaźnik wyniósł 78 proc., w Europie - 31 proc.

Tygodniowa liczba zgonów na Covid-19 w skali całego świata pozostała na podobnym poziomie. Wyraźnie wzrosła liczba zgonów w Afryce (o 84 proc.) i Amerykach (o 26 proc.), w pozostałych regionach świata nieznacznie spadła - informuje WHO.

Według największej bazy zbierającej informacje o zsekwencjonowanych próbkach wirusa z całego świata, 59 proc. infekcji jest obecnie wywoływanych przez wariant Omikron. Wiele badań pokazuje, że ta odmiana SARS-CoV-2 jest o wiele bardziej zakaźna, ale mniej dotkliwa niż poprzednie warianty - przypomina AP.

Od początku pandemii Covid-19 na całym świecie odnotowano 308 mln infekcji koronawirusem; ponad 5,4 mln zakażonych zmarło - informuje WHO.