- Każdy, kto myśli, że może uchronić się przed kolejnymi wariantami wirusa, infekując się Omikronem, jest w błędzie - powiedział Dahmen we wtorek (11 stycznia) w wywiadzie dla grupy RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). - Dane, które zebraliśmy do tej pory, pokazują, że ci, którzy wyzdrowieli po Omikronie, niekoniecznie mają ochronę przed innymi wariantami - dodał.

Reklama

Jako przykład podał ludzi, którzy zostali zainfekowani najpierw Omikronem, a następnie Deltą. - Tylko szczepionka zapewnia wystarczającą ochronę przed różnymi wariantami - zaznaczył polityk, z wykształcenia lekarz medycyny.

Dahmen zaapelował również o ustalenie, kiedy ludzie mogą być uznawani za w pełni uodpornionych na koronawirusa. - W obliczu Omikronu potrzebna jest nowa definicja tego, co stanowi pełną ochronę poszczepienną - powiedział.

- Tylko osoby zaszczepione trzema dawkami oraz osoby, u których szczepienie drugą dawką odbyło nie dawniej niż trzy miesiące temu, powinny być uznane za w pełni zaszczepione - zasugerował. To samo dotyczy ozdrowieńców. - Trzy miesiące po zakażeniu szczepienie jest konieczne, ponieważ mniej więcej tak długo trwa ochrona przed przenoszeniem wirusa - powiedział Dahmen RND.