Grupa ekspertów z Yangzhou University na łamach pisma "Physics of Fluids" zwraca uwagę na potrzebę zachowania ostrożności w publicznych toaletach. Badacze odkryli, że w czasie spłukiwania muszli klozetowej powstaje unoszący się aerozol, który może zwierać wirusy. Podobnie dzieje się także przy spłukiwaniu pisuarów. To oznacza, że publiczne toalety mogą być niebezpieczne i pomagać w roznoszeniu SARS-CoV-2.

Reklama

- Aby uzyskać nasze wyniki, wykorzystaliśmy komputerową analizę dynamiki płynów. Tak stworzyliśmy model ruchu, który pojawia się w czasie spłukiwania - mówi Xiangdong Liu, autor publikacji.

Jak wyjaśniają naukowcy, po spłukaniu pisuaru, unoszące się cząstki docierają na wysokość ud stojącego obok człowieka w czasie 5,5 sekundy. W przypadku muszli klozetowej czas ten wynosi ok. 35 sekund. Cząstki uwalniane z pisuarów, jak twierdzą badacze, reprezentują bardziej agresywny typ wznoszenia się.

Naukowcy zaznaczają, że w publicznych toaletach pisuary są też używane częściej. To wszystko może stwarzać dodatkowe zagrożenie ze strony koronawirusa - twierdzą.

- Z naszej pracy można wyciągnąć wniosek, że spłukiwanie pisuarów sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów - przestrzega Xiangdong Liu.

Reklama

- Noszenie maseczki w publicznych toaletach powinno być w czasie pandemii obowiązkowe. Pilnie potrzebne są też ulepszenia, które będą zapobiegać dyfuzji aerozoli i zapobiegać transmisji COVID-19 - dodaje.