W poniedziałek GIS wydał komunikat, w którym wskazał przyczyny zakażenia i objawy choroby.

"Bąblowica powodowana jest przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Do organizmu człowieka mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody" - zwrócił uwagę sanepid.

Reklama

Ostrzegł, że do zakażenia może dojść w wyniku nie przestrzeganie zasad higieny, bliskiego kontaktu z zakażonymi zwierzętami, spożywania niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych).

"Także pies może być rezerwuarem tasiemców bąblowco­wych" - zwrócił uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.

Opisując objawy bąblowicy poinformował, że cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym i kościach. "Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci" - ostrzega GIS.

Reklama

Podkreślił, że bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. "Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia" - czytamy w komunikacie.

GIS radzi, aby zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie, pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami, myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne, chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, prowadzić regularne zabiegi odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.