- Ten brak codziennej toalety, podobnie jak w poprzednich badaniach, jest raczej zjawiskiem dotyczącym mężczyzn, przede wszystkim seniorów, których praktyki higieniczne zostały zaszczepione w czasach, gdy podstawowe udogodnienia sanitarne (jak bieżąca woda, łazienka, prysznic) nie były tak rozpowszechnione - podkreślili autorzy badania.

Reklama

61 proc. mężczyzn deklaruje, że wykonuje codziennie pełną toaletę, w porównaniu z 74 proc. kobiet. Natomiast 49 proc. samotnych mężczyzn zadeklarowało, że nie myje się codziennie.

Odsetek myjących się codziennie mężczyzn mieszkających z innymi osobami w gospodarstwie domowym wynosi 70 proc.

68 proc. mężczyzn twierdzi, że podczas kwarantanny codziennie zmienia bieliznę, w porównaniu z 73 proc. przed kwarantanną. Wśród kobiet odsetek zmieniających codziennie bieliznę wynosi 91 proc.

Według instytutu Ifop nienoszenie bielizny wydaje się „głównym trendem kwarantanny”. Odsetek kobiet, które nie noszą stanika, wzrósł z 3 proc. przed kwarantanną do 8 proc. w czasie jej trwania. 5 proc. mężczyzn przyznało, że nie nosi majtek. W lutym odsetek ten wynosił zaledwie 1 proc.

- Strach przed zarażeniem wirusem podniósł wskaźniki mycia rąk, ale kwarantanna doprowadziła do złagodzenia niektórych nawyków w zakresie higieny osobistej i ubrania, zwłaszcza wśród odizolowanych ludzi, którzy nie muszą już robić dobrego wrażenia na innych - napisał w komunikacie prasowym dyrektor działu aktualności/polityka Ifop Francois Kraus.

Sondaż zrealizowano w dniach 3 i 4 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1016 osób.