Próby przeprowadzono w chińskich miastach Wuhan i Shenzhen – powiedział dziennikarzom dyrektor Państwowego Centrum Rozwoju Biotechnologii Zhang Xinmin.

- Biorąc pod uwagę, że fawipirawir jest bezpieczny i wyraźnie skuteczny (…) został już formalnie zarekomendowany grupom zajmującym się leczeniem pacjentów oraz zaproponowano go do planu walki z chorobą - powiedział Zhang na wtorkowej konferencji prasowej w Pekinie.

Reklama

Osoby, którym lek podawano w Shenzhen, pozbywały się wirusa z organizmu średnio po czterech dniach od infekcji, w porównaniu do 11 dni w grupie nieprzyjmującej tego lekarstwa. Natomiast poprawę stanu płuc zaobserwowano u 91 proc. pacjentów przyjmujących lek, w porównaniu z 62 proc. w drugiej grupie – przekazała japońska stacja NHK, cytując Zhanga.

Według tygodnika „Nikkei Asian Review” lek opracowany został przez firmę Fujifilm Toyama w 2014 roku. W Japonii podawano go pacjentom z Covid-19 od lutego. W środę po południu po doniesieniach z Pekinu ceny akcji Fujifilmu wzrosły w Tokio o 15,4 proc. - dodał „Nikkei”.

Reklama

Tygodnik przypomina jednak, że w Japonii fawipirawir wzbudzał obawy i uzyskał w 2014 roku zezwolenie władz pod warunkiem, że będzie stosowany tylko wówczas, gdy rząd zdecyduje się użyć go w walce z nowymi lub powracającymi wirusami grypy. Badania wykazały, że lek może powodować śmierć płodów lub ich deformacje i może być przekazywany poprzez nasienie – pisze „Nikkei Asian Review”.

Władze Korei Płd. ogłosiły w poniedziałek, że nie będą stosowały Aviganu w leczeniu Covid-19, biorąc pod uwagę wątpliwości dotyczące jego skuteczności i potencjalnych skutków ubocznych – informowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Główny chiński ekspert ds. koronawirusa Zhong Nanshan powiedział w środę, że wciąż nie ma zweryfikowanej, specyficznej terapii, skutecznej w zwalczaniu Covid-19.