Poseł Lidia Gądek z PO uważa, że jednym elementów systemu ochrony zdrowia jest profilaktyka. Jednym z jej elementów ma być łazienka w każdym domu. Dlatego Koalicja Obywatelska obiecuje program łazienka w każdym domu. Opiera się on na systemie kredytów, udzielanych przez samorządy dla każdego, kto nie ma w domu węzła sanitarnego. Będą to pieniądze przeznaczone na budowę ujęcia bieżącej wody, prysznica i toalety. Jeśli pieniądze faktycznie zostaną przeznaczone na remont, a do tego ktoś z rodziny pracuje, to - jak tłumaczy poseł Gądek - kredytu nie trzeba będzie zwracać.

Reklama

Poseł Marek Kos z PSL mówił z kolei o wprowadzeniu standardów posiłków w szpitalach. Jego zdaniem, należy dofinansować szpitale, by mogły kupować zdrowe produkty od lokalnych rolników. Pacjent będzie zdrowy i rolnik też na tym zarobi - zauważył.

Wojciech Konieczny z SLD obiecywał z kolei wszystkie leki po 5 złotych. Nie ukrywał jednak, że koszty będą bardzo duże i mogą wynieść nawet setki milionów złotych. Jak to ma działać? Jego zdaniem, państwo będzie negocjować ceny z koncernami farmaceutycznymi, by maksymalnie ściąć koszty. Pacjent jednak zawsze będzie płacił po 5 złotych za lek.

Z kolei Radosław Czosnowski z Konfederacji zapewniał, że jego ugrupowanie nie jest przeciwko szczepieniu przymusowego dzieci. Państwo ma obowiązek działań przeciwepidemicznych - tłumaczył. Dodał, że Konfederacja sprzeciwia się tylko przymusowi szczepieniu na mniej groźne choroby, bo katalog takich zastrzyków jest coraz bardziej rozszerzany.

Minister Łukasz Szumowski z PiS obiecywał, że wszystkie gabinety stomatologiczne w szkołach zostaną odpowiednio wyposażone- jeśli tylko samorząd przekaże na nie odpowiednie pomieszczenia. Zapewnił, że ilość takich gabinetów idzie już w tysiące, choć - jak wynika z danych, przedstawionych przez Klarę Klinger z DGP, która współprowadziła debatę - w ubiegłym roku wyposażono tak jednie 700 gabinetów stomatologicznych.

Trwa ładowanie wpisu

Na cykl debat wyborczych zapraszamy co tydzień w poniedziałek (23, 30 września oraz 7 października). Transmisja tuż po godzinie 18 na antenie RMF FM, a także na stronach głównych RMF24, Interii oraz dziennika.pl. Marcin Zaborski będzie rozmawiał z przedstawicielami największych ugrupowań startujących do Sejmu. Każda z debat będzie mieć swój temat przewodni. Porozmawiamy m.in. o edukacji, ekologii, praworządności, gospodarce i sprawach światopoglądowych.

11 października, czyli w piątek, na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi, odbędzie się wielki finał cyklu, czyli Debata Liderów. Szefowie czołowych ugrupowań będą przed milionami słuchaczy opowiadali, jak według nich powinna wyglądać Polska.

Cały program będzie transmitowany na RMF24.pl, w Interii.pl oraz na portalu dziennik.pl oraz w mediach społecznościowych. Najważniejsze fragmenty debaty, jej omówienie, komentarze ekspertów pojawią się nie tylko w Faktach RMF FM, ale także w Interii oraz na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

"Po prostu Polska" będzie największym regularnym pasmem debat w paśmie popołudniowym. To unikalny projekt radiowo-multimedialny, prezentowany nie tylko słuchaczom RMF FM, ale także internautom za pośrednictwem YouTube i mediów społecznościowych.

Reklama