Kliniki, które oddajemy do użytku po remoncie, służą leczeniu pacjentek onkologicznych oraz kobiet z poważnymi chorobami ginekologicznymi, np. endometriozą. Modernizacja poprawi dostępność leczenia i umożliwi lepszą diagnostykę oraz terapię. Elementem modernizacji jest bowiem nie tylko remont pomieszczeń, ale także najnowocześniejsze wyposażenie – podkreślił w poniedziałek dyrektor ICZMP Maciej Banach.

Reklama

Wartość inwestycji zrealizowanej w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" wyniosła około 16 milionów złotych, z czego dofinansowanie UE to około 14 milionów złotych, a 2 miliony złotych pochodziły z dotacji Ministerstwa Zdrowia. Prace remontowe trwały około 9 miesięcy – po 3 miesiące na każdą z klinik. Kupiono także sprzęt medyczny za około 7 milionów złotych.

– Tu nie chodzi tylko o pięknie pomalowane ściany, lecz o wymianę całej infrastruktury – okien, sieci ciepłowniczej, setek kilometrów kabli. Wymieniony został też cały sprzęt, między innymi ponad 25-letnie łóżka pacjentek. Natomiast chirurdzy cieszą się z nowoczesnego lancetronu, stołu i lampy operacyjnej, co pozwoli nam na wykonywanie drobnych zabiegów operacyjnych w nowej sali zabiegowej zamiast na dotychczas zatłoczonym bloku operacyjnym – zaznaczył profesor Marek Zadrożny z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi.

PAP / Grzegorz Michaowski
Reklama

Zdaniem kierownika Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej profesora Krzysztofa Szyłło przed remontem niektóre z eksploatowanych od ponad ćwierćwiecza sal po prostu nie nadawały się do użytku. Z kolei kierujący Kliniką Ginekologii Operacyjnej, Endoskopowej i Ginekologii Onkologicznej profesor Andrzej Malinowski zwrócił uwagę, że nowa aparatura pozwoli na rozwinięcie technik małoinwazyjnych.

– Nowe narzędzia pozwolą nam wyprzedzić tak zwaną konkurencję o kilkanaście lat (...). Dzięki nim – w projekcji 3D – będziemy mogli wykonywać precyzyjne zabiegi ginekologiczne jeszcze bezpieczniej, co pozwoli pacjentkom szybciej wracać do zdrowia. Każda klinika zyskała po dwa niezwykle precyzyjne ultrasonografy. Codziennie wykonujemy 30-50 takich badań i mając takie narzędzia oraz przeszkolony zespół, potrafimy znacząco przyspieszyć proces diagnostyczny – dodał.

PAP / Grzegorz Michaowski
PAP / Grzegorz Michaowski

Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka jest m.in. ośrodkiem o najwyższej referencyjności w opiece nad ciążami wysokiego ryzyka oraz opiece nad płodem i noworodkami z wadami rozwojowymi. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się około 40 tysięcy pacjentów pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tysięcy porad specjalistycznych.