Resort zdrowia przypomniał w komunikacie zamieszczonym na swoich stronach internetowych, że "świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, (a więc wszystkie świadczenia szpitalne, świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, na przykład świadczenia specjalistyczne i świadczenia z zakresu rehabilitacji) są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy".

Reklama

Nie jest wymagana praca przychodni, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, oraz tych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które nie mają umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. "W przypadku nagłego zachorowania – czytamy w komunikacie – lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie pacjentom przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej".

Ministerstwo wyjaśniło, że "w celu udzielania ww. świadczeń świadczeniodawcy powinni zapewnić w dniu 12 listopada pracę wszystkich osób, które są niezbędne dla udzielania przedmiotowych świadczeń (np. rejestracji w poradni, ale niekoniecznie całego pionu administracyjnego czy kadrowego, jeżeli nie jest on konieczny do nieprzerwanego udzielania świadczeń w tym dniu – decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca), przy zapewnieniu wynagrodzenia – jak za dzień ustawowo wolny od pracy – zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej oraz prawa pracy".

Apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy, również pracują 12 listopada jak w każdym innym dniu wolnym od pracy.