Jak smog wpływa na zdrowie? Co się dzieje, gdy go wdychamy?

| Aktualizacja:

Już większość z nas wie, że to, co wisi nad miastem, to wcale nie jest mgła, zaś źródłem nieprzyjemnego zapachu unoszącego się w powietrzu nie jest przelotny dym z komina pobliskiego domu, lecz utrzymujące się zanieczyszczenia. W wielu miastach Polski ogłoszono alarm smogowy. Najgorzej jest już nie tylko w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Zakopanem ale i Kielcach, Warszawie.

wróć do artykułu
  • ~Basia
    (2017-01-09 13:38)
    Kiedy wreszcie dotrze to do wszystkich Polakow, a przedevwszystim so rzadzacych, ze nalezy polityke energetyczna zmienic podobnie jak juz od dawna robi to zachod. Energetyke sloneczna, wiatrowa i inne ekologiczne metody wytwarzania pradu powinien rzad masowo wprowadzac. Nie wolno dalej ignorowac zanieczyszczenia powietrza przez palenie wegla masowe palenie ogrodowych odpadow itd. W polsce kazdy robi co chce, pali Co chce i gdzie chce. Polska to drugie Chiny jesli chodzi o smog. Nie ma w Polsce dzialaczy na rzecz srodowiska, nie ma partii zielonych, jak w innych krajach? Cala narod powinien wreszcie zrozumiec, ze jezeli nic nie zmeinimy, to bedzie coraz gorzeji, z roku na rok. Ludzie, ocknijcie sie!!!
  • ~jan
    (2017-01-09 11:52)
    Teraz wiem dlaczego PiS wygrywał wybory na południu.Z powodu ZACZADZENIA!
  • ~ja łukasz warzecha idiota
    (2017-01-09 17:28)
    Nazywam sie Łukasz Warzecha i jestem idiotą. Twierdzę, że nie ma żadnego smogu, a to co widzicie to tylko propaganda to tylko lewacka ściema.
  • ~Anka
    (2017-01-10 12:07)
    Smog mamy co roku, ale dopiero teraz o tym trąbią wszystkie media? Ludzie, smog produkują zwykli ludzie paląc w piecach... dopóki ludzie nie dźwigną się z biedy i nie będzie ich stać na inny rodzaj ogrzewania, nic się nie zmieni.
  • ~Janina
    (2017-01-10 10:59)
    Ciężko oddychać, oczy bolą, ogólne osłabienie. Nie wiem jak można banalizować ten problem, nie da się tak długo funkcjonować. Na razie kupuję zapas nawilżającego Starazolinu, filtr powietrza, dużo roślin do mieszkania i nie wychodzę!
  • ~a ludzie chorują przez egoizm pozostałych...
    (2017-01-09 12:42)
    to jest własnie nasze typowo polskie myślenie - mam samochód który leczy moje kompleksy i będę nim jeździł - chociaż tam gdzie chcę dojechać dojeżdża, mam piec i będę w nim palił - bo to mój piec itd itp...
  • ~Mg-42
    (2017-01-10 08:01)
    Strasznie żyje się nam Polakom za rządów PIS-u....jak nie TK to okupacja mównicy,albo osiełki z KOD-u składające się na ALIMENCIARZA ,medialny atak SMOGU jakby to dopiero teraz się ZASMOGOWAŁO....a wszystko zapewne wina panów JAROSŁAWA I ANTONIEGO a jeszcze teraz pan Prezydent podpisał reformę edukacji co za człowiek nie chce GŁUPIEJ MŁODZIEŻY to nie wie że GŁUPIMI łatwiej rządzić wystarczyło zwrócić się o pomoc do Bronka i Donka ,a jeszcze to 500+.....kto teraz będzie jadł szczaw i mirabelek toż to ten NIESIOŁ. się zapłacze .TAKA TO OTO TRAGEDIA .....prawie antyczna
  • ~polo
    (2017-01-09 17:42)
    W Warszawie w eleganckich starych kamienicach, ich eleganccy właściciele rozkoszują się paleniem ognia w kominkach, nawet w środku dnia. Vide ul. Puławska 25a. A co! Ma sie, to sie korzysta sie!
  • ~no to cyk
    (2017-01-09 11:56)
    Mamy "Migi " ? No to je wykorzystajmy - w ramach ćwiczeń ! Ja w kominku , palić drewnem - nie przestanę !
  • ~xxx
    (2017-01-09 17:21)
    Krakowscy włodarze już 50 lat stękają nad projektem 500 metrowego tunelu pod kopcem Kościuszki, który radykalnie by wpłynął na jakość powietrza w centrum Krakowa!! Stęka i stęka wystękać nie może!! Także ponad 30 lat stękają nad budową północnej obwodnicy!! zanim się wystękają ludzie POwyzdychają!!
  • ~Eric
    (2017-01-11 01:21)
    Po opublikowaniu słynnej już mapy zanieczyszczeń okazało się, że w Polsce jest gorsze powietrze niż w Pekinie I że am to bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Czy to ma miejsce od wczoraj? Gdzie były osoby odpowiedzialne za ostrzeganie przed niebezpieczeństwem, gdzie były media? Ile lat Polacy byli truci w ten sposób.
  • ~Cyklon
    (2017-01-11 06:26)
    PiS nam zapewnił Komorę Gazową!
  • ~tynka
    (2017-01-30 14:00)
    Niby jest co roku ten smog, ale w tym mnie bardzo boleśnie dotknął? Może sie starzeje już. Boląca głowa, szczypiące oczy, drapanie w gardle. Obowiązkowo maska na usta i krople starazolin do oczu w torebce
  • ~xxx
    (2017-01-11 23:18)
    Na 1000 mieszkańców Berlina przypada 300 samochodów! Na 1000 mieszkańców Warszawki przypada 600 samochodów!! I to jest przyczyną smogu!1Obserwowałem jeżdżące samochody osobowe i prawie 90% to jeżdżące pustostany, czyli przewożnicy powietrza!!
  • ~wojas
    (2017-01-10 21:51)
    Coś w tej całej sprawie śmierdzi bardziej niż smog.Każdego roku jest smog,ale jakoś teraz wyjątkowo głośno to jest nagłaśniane,co minutę można o tym gdzieś usłyszeć. Jak to jest,że jest przymusowa reforma śmieciowa,piecyków też jest dużo mniej niż kilkanaście lat temu,bo kiedyś jak CO nie było powszechne, to piece były w każdym pokoju,nie było też gazu ani innych ekologicznych paliw,a i nie było takiego larum. Poza tym dziwne dlaczego mówi się tylko o gazie jako alternatywy??? Wszystko to do kupy wygląda bardzo podejrzanie,jakby ktoś chciał skłócić sektor górniczy,a może i związki z PiS-em. Wielu środowiskom które dzisiaj bojkotują Rzad bardzo się nie podobała wypowiedź przewodniczącego Dudy że będzie protest popierający obecną władzę i że tę garstkę KOD-owców,niezadowolonych celebrytów,ludzi tracących koryta przykryją czapkami. Dlaczego nikt nie mówi głośno,że zakładając specjalne filtry na wylocie od pieca do komina,które są do kupienia można zniwelować nawet do 98% wszelkie zanieczyszczenia i można byłoby dalej palić węglem,drewnem czyli tym co jest na dzień dzisiejszy najtańsze a i nasz przemysł górniczy by dalej mógł się rozwijać. Komuś bardzo zależy byśmy nabijali kieszenie Rosjanom za ich gaz,poza tym Polaków po prostu na to nie stać przy cenie która jest za gaz obecnie.Koszt filtra przy piecu to stosunkowo niewielki wydatek,a rozwiązałoby to problemy zarówno smogu,taniego ogrzewania i naszego górnictwa,kogo stać niech sobie ogrzewa gazem ale dla reszty byłaby to bardzo opłacalna alternatywa a i motor napędowy naszej gospodarki.
  • ~teri
    (2017-01-09 21:37)
    Christian Olson opanował trwale 23 języki obce. Christian Olson opanował trwale 23 języki obce. Multipoliglota, 62-letni Christian Olson, biegle władający 23 językami, przedstawił Polakom swoją słynną 2-tygodniową formułę nauki języków obcych. Pozwala ona w tak krótkim czasie opanować materiał odpowiadający rocznemu kursowi językowemu. Metoda szwedzkiego poligloty rzuca wyzwanie tradycyjnym szkołom języków.oszustwo wzial kase i zero materialu,jedno przekrestwo
  • ~olka
    (2017-10-19 11:03)
    masakra z tym smogiem !!!! nie da się oddychać a już o oczach nie wspomnę! szczypią mnie masakrycznie!!! teraz musze non stop zakrapiać kroplami starazolin bo inaczej nie daję rady ;/
  • ~Mama
    (2017-12-04 01:45)
    Nie dziwię się, że coraz więcej ludzi chodzi w maskach. Nawet ja, chociaż była mocną przeciwniczką tego zabezpieczenia, dostałam polecenie od lekarza, że przy naszym powietrzu, bez maski się nie obędzie. Kupiłam w końcu sobie i córce maski. Wybraliśmy te od ozonemask i jestem jak na razie zadowolona. Na początku ciężko mi się było przyzwyczaić, chociaż córka nie miała żadnych problemów. Teraz to jest tak jakbym ubierała kurtkę wychodząc z domu.
  • ~Bierność zabija...
    (2017-12-12 20:59)
    Polak wrzuci do swojego starego pieca dosłownie wszystko co mu w ręce wpadnie – a fantazji nam nie brakuje – plastik to najmniejszy problem, w porównaniu do palonych opon, starych mebli, ubrań… Nie rozumiem tych, którzy zamiast wyrzucić takie odpady do śmietnika – palą je w imię źle pojętej oszczędności. Rakotwórczy i szkodliwy dym z takiego komina truje nie tylko jego właściciela, ale i wszystkich dookoła. U siebie w domu palę pelletem (mam automatyczny kocioł z podajnikiem paliwa EEI Pellets) – jak komuś zależy na zdrowiu swoich najbliższych niech idzie w biomasę lub inne OZE. A w razie potrzeby – NIE BAĆ SIĘ zadzwonić pod numer 986 (do straży miejskiej) i zgłosić kopcący nie wiadomo czym komin sąsiada. Chyba że świadomie chcecie być TRUCI w dzień i w nocy – to nie dzwońcie… umrzyjcie „w spokoju” na raka, który funduje wam wasz sąsiad. I nie miejcie do nikogo o to pretensji…
  • ~Szczerze _dość.
    (2017-01-26 23:31)
    ?