- Ubolewam nad planowanymi zmianami obniżenia środków na leczenie kardiologiczne. Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów. Niestety minister zdrowia nie wsłuchuje się w nasz głos – zaznaczył prezes Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce Marian Saska.
Podczas wtorkowego briefingu przed siedzibą resortu zdrowia pacjenci apelowali o zaprzestanie łamania podstawowych zasad demokracji oraz wzięcie pod uwagę głosu aż 15 proc. wszystkich hospitalizowanych.
Saska oceniał, że kardiologia jest niedoinwestowana, mimo iż pacjenci kardiologiczni stanowią znaczną liczbę wszystkich chorych. - A teraz jeszcze rząd chce zmniejszyć nakłady. To jest skazywanie nas na pewną śmierć – podkreślił.
Pacjenci obawiają się, że obniżka wycen procedur kardiologicznych może drastycznie pogorszyć dostęp do profesjonalnego leczenia i opieki kardiologicznej.
Stowarzyszenie EkoSerce przygotowało petycję do resortu zdrowia, którą dotychczas podpisało kilkanaście tysięcy pacjentów leczonych kardiologicznie. Apelują oni o włączenie ich do dyskusji wokół planowanych zmian w kardiologii.
- Uważamy, że wszelkie decyzje dotyczące wycen i zmian w leczeniu kardiologicznym powinny się odbywać z szacunkiem dla zasad demokracji i z uwzględnieniem głosu tak dużej grupy obywateli - wskazano w petycji.
Wezwano też resort do wstrzymania wszelkich zmian w systemie leczenia kardiologicznego do czasu przeprowadzenia szerokich konsultacji ze środowiskiem pacjenckim i lekarskim.
Jak poinformowała PAP wiceprezes Stowarzyszenia EkoSerce Anna Miastkowska, petycję tę pod koniec czerwca przekazano do resortu zdrowia oraz premier Beacie Szydło, jednak dotychczas nie otrzymano odpowiedzi.
Nową wycenę taryf dla procedur kardiologii inwazyjnej przeprowadziła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jednocześnie pod koniec czerwca centrala Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowała zarządzenie prezesa NFZ, w którym również zmieniono rozliczanie procedur kardiologicznych.
Zdaniem ministerstwa zdrowia część świadczeń kardiologicznych była przeszacowana, a nowa wycena urealnia koszty tych procedur. Wiceminister Marek Tomabarkiewicz zapewniał, że nie widzi zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju polskiej kardiologii w związku ze zmianą wyceny. Resort wskazywał jednocześnie, że weryfikowana jest wycena także innych świadczeń; podwyższone mają być wyceny np. wysokospecjalistycznych świadczeń pediatrycznych oraz w opiece długoterminowej.