Sposoby na zatrzymanie czasu od stomatologa

Wiele z nas chciałoby wyglądać zawsze młodo i atrakcyjnie, dbamy o skórę twarzy i ciała, aby ta była zadbana, jędrna i jak najdłużej pozbawiona skutków starzenia. Czy jednak tak samo dbamy o zęby? Niestety niekoniecznie, mimo że eksperci przekonują, że odwrócenie niekorzystnych zmian na naszych zębach jest o wiele prostsze niż tych dotyczących choćby kondycji skóry. Tzw. smile makeover, czyli całościowe metamorfozy naszego uśmiechu dla wielu pacjentów są naturalną i nieinwazyjną alternatywą operacji plastycznych – odmładzają, dodają pewności siebie oraz podbijają atrakcyjność.

Reklama

Problem: KRÓTSZE/UKRUSZONE ZĘBY

- Zęby nie powinny ścierać się z wiekiem. Jeśli występuje zgrzytanie zębami to znaczy, że coś jest nie tak. Mówimy wtedy o chorobie okluzyjnej zębów. Możemy jej zapobiegać na każdym etapie. Nie pozwólmy, aby starły nam się zęby – nie powinno to mieć miejsca, nawet jeśli mamy 80 lat – mówi lek. stom. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Co cię postarza? Jeśli zęby stają się krótsze, usta będą się wydawały mniej pełne i głębiej osadzone, sam uśmiech będzie mniej naturalny, będzie sprawiał wrażenie ściśniętych ust. Dłuższe zęby sprawiają, że uśmiech jest pełniejszy i bardziej estetyczny.

Metoda: Dentysta może przedłużyć jedynki za pomocą materiału kompozytowego lub licówek porcelanowych. Licówki, czyli cienkie płatki – nawet o 0,3 mm grubości – wykonane z porcelany lub kompozytu będą kształtem i kolorem dopasowane do zęba, tak aby stanowić jego naturalne przedłużenie. Z wiekiem krawędzie zębów stają się tępe w wyniku zmian na szkliwie. Wtedy licówka zakończona bardziej miękko i delikatnie, bez ostrych krawędzi sprawi, że uśmiech stanie się bardziej młodzieńczy i kobiecy. Równie ważny jest dobór odcienia.
W rzeczywistości zęby nie są białe, ale lekko kremowe z odrobiną niebieskawego półtonu przy ich krawędzi. Dlatego też dobry stomatolog estetyczny użyje nieidealnie białych odcieni z minimalnie niebieską lub żółtą poświatą, co nada im naturalny, subtelny efekt. Perfekcyjnie białe i matowe zęby spowodują efekt odwrotny do zamierzonego, pacjent będzie wyglądał jakby za wszelką cenę chciał wyglądać młodziej – wyjaśnia stomatolog.

Licówki równie dobrze sprawdzą się w zużytych zębach dolnych. Jest to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się również przy urazach mechanicznych, gdzie ząb jest ułamany lub ukruszony.

Reklama

Problem: WADY ZGRYZU

Wady zgryzu są bardzo powszechnym problemem. Mogą nam one towarzyszyć od dziecka lub być nabyte w wieku dorosłym. Wraz z wiekiem wzrasta np. ryzyko utraty zębów w wyniku różnego rodzaju powikłań: nieleczonej próchnicy lub paradontozy. Nieuzupełniane luki zębowe mogą dodatkowo powodować przemieszczanie się zębów oraz wynikające z tego wady zgryzu.

Co cię postarza? Nie wszyscy wiedzą jednak, że zaawansowane wady zgryzu mogą powodować zapadanie się policzków, asymetrię twarzy, co przekłada się na starszy wygląd. W efekcie jesteśmy bardziej narażeni na powstawanie bruzd i zmarszczek, twarz traci kontur. - Gdy zęby zmieniają pozycję do wewnątrz, policzki i usta mają mniejsze wsparcie, czego efektem jest bardziej wciągnięty wyraz twarzy. Krzywe zęby mogą powodować wiele patologii, ale także postarzać pacjenta – wyjaśnia dr Stankowska.

Metoda: Najlepszą metodą będą w tym wypadku aparaty ortodontyczne. Do wyboru mamy aparaty stałe, zarówno te klasyczne metalowe, jak i bardziej estetyczne ich wersje, bo zupełnie transparentne. Jeśli szczególnie zależy nam na wygodzie oraz estetyce, opcją są też zestawy przezroczystych nakładek z tworzywa sztucznego np. Invisalign lub Clear Aligner. - Są one pozbawione tego, co dla niektórych pacjentów jest największym utrapieniem – klamer, łuków i ligatur. Nakładki stopniowo, milimetr po milimetrze przesuwają zęby, są więc tak samo skuteczne jak tradycyjne aparaty, a z pewnością bardziej komfortowe i nowoczesne – zapewnia ekspert.

Jeśli mamy wadę zgryzu z zawężonymi łukami zębowymi, możemy przeprowadzić terapię wad zgryzu nastawioną na redukcję zmarszczek i innych skutków starzenia się. Dzieje się to za pomocą uelastycznienia mięśni twarzy oraz poszerzenia łuku zębowego (mięśnie są bardziej napięte). Usta wydają się pełniejsze, a kości policzkowe są bardziej uwydatnione. Nawet jeśli nie mamy zmarszczek, ale chcemy opóźnić ich powstawanie, ta metoda także się sprawdzi, ponieważ zapewnia tkankom miękkim centralnej części twarzy lepsze podparcie. Efekt? Lepsza kondycja skóry i symetria rysów twarzy. Ten rodzaj liftingu można odjąć nam nawet kilkanaście lat, a nie jest tak inwazyjny jak botoks czy wypełniacze.

Problem: PRZEBARWIONE ZĘBY

Przebarwienia wynikłe m.in. ze złych nawyków higienicznych, regularnego picia kawy, czarnej herbaty, palenia papierosów lub spożywania barwiących produktów, z pewnością odbiją się na wyglądzie naszych zębów.

Co cię postarza? Szkliwo z upływem czasu może się stawać cieńsze, a więc bardziej podatne na przebarwienia, powstawanie plamek, smug, żółknięcie. Niektórzy z nas mają z kolei naturalnie ciemniejszy odcień zębiny lub poszarzałe zęby po leczeniu kanałowym. Niezależnie jednak od źródła, skutek jest ten sam – gorsza estetyka uśmiechu i wynikające z tego kompleksy.

Metoda: Nawet jeśli na przebarwione zęby założymy korony, licówki lub uzupełnimy je wypełnieniem, te również nie są wieczne. Np. licówki akrylowe i kompozytowe są mniej trwałe, na dodatek mają tendencję do przebarwień. – Wraz z upływem lat zęby ulegają rozmaitym przebarwieniom. Założone korony i licówki mogą mieć inny odcień, do tego dochodzą wypełnienia, które czasem ciemnieją lub tzw. amalgamaty, w efekcie odcień zębów nie jest jednolity. Takie sytuacje jednak nie są bez wyjścia, ponieważ stomatologia estetyczna wciąż się rozwija. Korony zyskują naturalny wygląd, a wad swoich poprzedników są pozbawione licówki porcelanowe, które są całkowicie odporne na przebarwienia od napojów i jedzenia. Z kolei ciemne plomby możemy zastąpić tymi jaśniejszymi, bardziej estetycznymi np. kompozytami – wyjaśnia dr Stankowska.

Zęby możemy wybielić dwoma metodami: lampą lub laserem w gabinecie (efekty zauważalne już przy jednej sesji) lub metodą nakładkową, gdzie stomatolog przygotuje nam zestaw nakładek wybielających do stosowania w domu (na efekty zaczekamy 7-14 dni).

Wybielanie jest bezpieczne pod warunkiem nadzorowania przez dentystę. Stanowczo odradzane są wszelkie domowe sposoby i np. wybielanie w salonach kosmetycznych, gdyż mogą one uszkodzić zęby.

Problem: BRAKI ZĘBOWE

Braki w uzębieniu to nie tylko problem seniorów. Coraz więcej pacjentów w średnim wieku posiada choćby pojedyncze ubytki. Szacuje się, że co drugi Polak nie ma przynajmniej jednego zęba. Braki zębowe to problem zarówno zdrowotny, ale też estetyczny.

Co cię postarza? Ubytki zębów, a konkretnie czwórek i kolejnych zębów tylnych, mogą prowadzić do zaniku kości szczęki i zapadania się żuchwy, dzięki czemu broda nienaturalnie wysuwa się do przodu, co zaburza rysy twarzy. Policzki wciągają się, kąciki ust opadają – w efekcie kobieca twarz wygląda smutno i wydaje się starsza, niż jest w rzeczywistości. Wtedy także ratunkiem dla kobiet są implanty zębowe, które odmładzają rysy twarzy i dodają jej wigoru.

Metoda: - Rozwiązaniem protetycznym są m.in. mosty protetyczne oraz protezy, jednak jest spora grupa pacjentów, także tych stosunkowo młodych, którzy wykazują brak tolerancji tego typu rozwiązań lub krępują się używania protez, szczególnie wyjmowanych, czują się z nimi starzej, niekomfortowo. Implanty są więc optymalnym rozwiązaniem, które w najbardziej trwały i komfortowy sposób przywraca funkcjonalność narządu żucia, a dodatkowo cechuje się wysoką estetyką, która zapewnia naturalny efekt odmłodzenia – mówi lek. stom. Przemysław Stankowski, implantolog. W jednym z badań wykazano, że dojrzałe kobiety, które posiadały implanty w porównaniu z tymi użytkującymi protezy stałe lub wyjmowane, odczuwały większą satysfakcję ogólną. Ich jakość życia była większa w wielu aspektach: społecznym, zawodowym, zdrowotnym, a także seksualnym.