Według szacunków w Polsce jest od 220 do 230 tys. zakażonych tym wirusem. Więcej osób zetknęło się z nim, ale nie każdy się zaraża. 80 proc. zakażonych jest nieświadomych choroby. Pomimo, że nie ma szczepionki, HCV jest całkowicie uleczalne w 90 proc. przypadków, a leki są refundowane przez NFZ. - HCV to jeden z głównych problemów epidemiologicznych, jeśli chodzi o choroby zakaźne - podkreśla prof. Mirosław Wysocki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Reklama

Celem kampanii jest uświadomienie ludzi o randze problemu oraz podjęcie działań mających zapobiegać i zwalczać przyczyny zakażeń wirusem HCV. Projekt składa się z pięciu modułów: diagnostyki, pracy z ludźmi uzależnionymi, badania kobiet w ciąży, badania na oddziałach szpitalnych, edukacji. Najważniejsze jego cele to profilaktyka - zapobieganie zakażeniu, bezpieczeństwo - dbałość o procedury medyczne i czas - szybkie rozpoznanie zakażenia, jako kluczowe dla wyleczenia.

Podczas kampanii będzie można uzyskać informacje o wirusie HCV ze strony internetowej, portali społecznościowych, spotów telewizyjnych, szkoleń zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Dodatkowo dzięki akcji, każdy może uzyskać certyfikat dotyczący zapobieganiu zakażeniom wirusem HCV. Kampania będzie też prowadzona podczas imprez masowych w 16 miastach. - Co zrobić, aby nie zakazić innych, jak edukować i osoby zakażone, ale przede wszystkim osoby wykonujące różnego rodzaju zawodowe czynności związane z naruszeniem ciągłości tkanek takich jak nakłucia, przecięcia skóry czy iniekcje - mówił prof. Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wirus przenoszony jest przez krew. Do zakażenia może dojść w wyniku naruszenia ciągłości skóry, błon śluzowych lub kontaktu z krwią osoby zakażonej. Może się tak stać przez brak zachowania odpowiednich procedur podczas zabiegów medycznych czy kosmetycznych. Dużą grupą zakażonych są osoby uzależnione od narkotyków, które korzystają z używanego sprzętu. Możliwe jest również przeniesienie wirusa z zakażonej matki na dziecko podczas ciąży i porodu oraz przez kontakt seksualny między partnerami.

Reklama

Rozpoznanie wirusa nie jest łatwe. HCV nie ma charakterystycznych objawów klinicznych. - Od momentu wniknięcia wirusa do organizmu człowieka może nieraz upłynąć kilka dekad zanim pojawią się charakterystyczne objawy - powiedział prof. Gierczyński.

Podczas inauguracji kampanii wyświetlono spot promocyjny, który będzie można zobaczyć przez najbliższe miesiące w telewizji i internecie. Wskazuje się w nim na powszechność zakażeń wśród wszystkich grup wiekowych i społecznych.