Na drugim biegunie znalazły się Polki z Łódzkiego i ze Śląska, które przeciętnie umierają w wieku nieco ponad 80 lat. Wśród mężczyzn niezmiennie, od lat najdłużej żyją mieszkańcy Małopolski – średnio nieco ponad 75 lat, czyli przeszło 8 lat dłużej niż ćwierć wieku temu.

Reklama

Na końcu zestawienia znalazło się województwo łódzkie. Polak z tej części kraju żyje średnio aż 3,5 roku krócej niż jego rodak spod Krakowa.

Czołówka statystyki trwania życia nieco się zmienia w rozbiciu na miasta i wsie. Okazuje się bowiem, że w miastach mężczyźni żyją średnio rok dłużej niż na wsi. Kobiety odwrotnie – służy im prowincja. W ośrodkach miejskich najdłużej żyją mężczyźni z Podkarpacia, z tym że miast jest tam jak na lekarstwo. Nieoczekiwanie długim życiem cieszą się także mieszczuchy z Małopolski (średnio ponad 75 lat), od lat zmagającej się ze smogiem, a co za tym idzie, z wieloma problemami zdrowotnymi z tego powodu. W czołówce rankingu długości życia w miastach znalazło się również Mazowsze, w przeciwieństwie do mocno zurbanizowanego Śląska, który był ostatni.

Jeśli chcemy długo żyć na wsi, powinniśmy wyjechać na Podkarpacie (kobiety) lub właśnie do wspomnianej Małopolski, gdzie średnia długość życia jest kilka miesięcy większa niż w pozostałych regionach kraju.

Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna